پذیره نویسی اوراق گندم غیر حرفه ای بود/سردرگمی تامین سرمایه ها از حضور صندوق های غیر حرفه ای در بازار بدهی

پذیره نویسی اوراق گندم غیر حرفه ای بود/سردرگمی تامین سرمایه ها از حضور صندوق های غیر حرفه ای در بازار بدهی

یک مسئول در بازار سرمایه گفت: هدف عمده شرکتهای تامین سرمایه برای پذیره نگاری و بازارگردانی در بازار بدهی مشخص نیست، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر سر به دست آوردن این اوراق از یکدیگر سبقت می‌گیرند.

ولی نادی قمی در مکالمه با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس؛ با تاکید بر این که وظایف نهادهای مالی در بازار بدهی و سرمایه کشور هم اکنون مشخص و تفکیک شده نیست، گفت: در بازارهای مالی توسعه یافته جهان همواره وظایف نهادهای مالی با تفکیک از یکدیگر در چارچوب های معلومی اظهار شده و وظایف شرکت های تامین سرمایه، کارگزاران و سبد گردانی ها در کنار بانک ها معین است.

مدیر عامل تامین سرمایه نوین ارایه عکس و تصویر واضحی از وظایف نهادهای مالی در بازار سرمایه را در راستای رضایت سهامداران و حداکثر کردن سودآوری عنوان کرد و اضافه کرد: این موضوع رشد بازار های مالی و سرمایه جهان را در پی داشته است. در حالی که در بازار سرمایه کشورمان هنوز تفکیک وظایف نهاد های مالی در سطح فعالان بازار سرمایه مشخص نیست و هر نهادی علاقه مند به چسباندن ماسکی از چهره نهاد دیگری است.

وی با اشاره به کارکرد شرکت های تامین سرمایه در کشورمان گفت: حداقل سرمایه برای فعالیت شرکت های تامین سرمایه (Investment Banking) در حالی 200 میلیارد تومان عنوان شده که گویا سازمان بورس بنا دارد بر افزایش این رقم تا 600 میلیارد تومان پافشاری کند.

نادی گفت: نکته قابل تامل این که با این سرمایه منحصر به فرد در بازار مالی کشورمان بطور مشخص در کنار سایر کارکردها ، وظیفه پذیره نگاری و بازارگردانی اوراق بهادار به مخصوص در بازار بدهی بر عهده شرکت های تامین سرمایه قرار داده شده است.

به نقل کرده این کارشناس بازار سرمایه برای بوجود آیی و توسعه بازار بدهی باید نهاد های مالی توانگر همچون تامین سرمایه ها و هنرپیشه تان عمده این بازار مورد استفاده قرار داده شوند، نه این که هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی که نقدینگی در اختیار دارند، بی مهابا در بازار بدهی فعال شوند، چرا که امکان می دارد قول هایی در زمینه پیش نگاه کنی نرخ سود به مشتریان داده شود که در صورت نبود تحقق به بازار و اعتماد سرمایه گذاران زیان وارد کند.

نادی قمی با اشاره به ورود صندوق های سرمایه گذاری به بازار بدهی و آثار خسارت بار احتمالی آن گفت: طبق قاعده صندوق های سرمایه گذاری که از عمر فعالیت محدودی برخوردار هستند، با ساختارکارشناسی و منابع انسانی مورد نیاز برخوردار نیستند.

این صندوق ها با اتکا به منابع محدود خود اقدام به ارایه تعهداتی به برخی شهرداری ها و حتی دولت مبنی بر امکان تامین مالی برای این نهاد ها کرده اند، در حالی که جریان سازی غلط را براه انداخته اند.

مدیر عامل تامین سرمایه نوین با تاکید بر لزوم توسعه بازار بدهی و افزایش نقش دولت در این بازار عنوان کرد: باید شرکت های شفاف و بزرگ به آسانی در بستر شفافیت به بازار بدهی و سرمایه کشور فارغ از انتظارات غیر قرار می داری دسترسی داشته باشند. انتظاراتی که فعالیت غیر حرفه ای برخی صندوق ها به آن دامن زده است.

نادی قمی با اشاره به کارکرد های صندوق های سرمایه گذاری گفت: وظیفه عمده این صندوق ها در حالی تخصیص منابع عنوان شده که در رفتاری عجیب به امور پذیرش و بازار گردانی اوراق بهادار در بازار بدهی نیز توجه میکنند.

وی خاطرنشان کرد: در بازار بدهی، شرکت های تامین سرمایه به پشتوانه تامین کنندگان نقدینگی (liquidity provider) اقدام به تخصیص منابع می کنند، چرا که با این اعتبار باید دارایی ها نقد شده و با مشتریان تسویه شود. چنانچه منابع صندوق ها نقد شوندگی بالایی نداشته باشند آن وقت بجای رشد بازار سهام از سوی نهاد های مالی به ناگزیر بخاطر لزوم تسویه در تاریخ سررسید ناگزیر به افزایش نرخ سود در بازار خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه با نقد از کم رنگ شدن نقش نهاد ناظر بازار سرمایه در تنظیم و نظارت بر بازار بدهی گفت: دولت به خاطر نیاز به منابع مالی گاهی اوقات انتظارات عجیب و غریبی از سازمان بورس و سایر نهاد های ناظر بازار دارد که باعث بروز تناقض و ناهنجاری ها در این رگولاتور بازار سرمایه می شود، در حالی که وظیفه عمده سازمان بورس فراهم کردن بسترها برای وجود بازاری شفاف و تسهیل معاملات است.

نادی قمی با اشاره به نرخ سود موثر 22 درصدی اوراق خزانه اسلامی در بازار فرابورس ، نحوه پذیره نگاری و تامین مالی اوراق مرابحه و اوراق سلف موازی گندم از طریق نهاد های مالی وابسته به بانک کشاورزی را غیر حرفه ای خواند و گفت: انجام این تامین مالی با وجود همه نگرانی های دولت برای تسویه مطالبات گندمکاران اما از مسیر خود حرکت نکرد و منجر به افزایش مخارجها برای متولیان آن شد.

وی در پایان گفت: از این رو در اقدام های بعدی در حالی انتظار می رود پدیره نگاری اوراق بدهی از طریق تامین سرمایه صورت گیرد که در فرآیندی اثرگذارتر امکان تامین مالی خوب تری را برای دولت فراهم خواهد کرد.

-انتهاي مطلب-

تهیه کننده : سوسن چ.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صبا عبيرفشان گشت ساقيا برخيز ««« »»» و هات شمسه کرم مطيب زاکیپذیره نویسی اوراق گندم غیر حرفه ای بود/سردرگمی تامین سرمایه ها از حضور صندوق های غیر حرفه ای در بازار بدهی


TT / 80 --- TP / 9%

گردآوری شده توسط : سوسن چ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بدهی
برچسب ها : صندوق , تامین , سرمایه , گندم , اوراق , پذیره

مطالب مرتبط