جلد پنجم کتاب «شعر بی واژه» پرویز مشکاتیان منتشر شد

جلد پنجم کتاب «شعر بی واژه» پرویز مشکاتیان منتشر شد

جلد پنجم از کتاب شعر بی واژۀ استاد پرویز مشکاتیان، توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، به کتاب شعر بی عبارت ۵، مجموعه‌ای‌ است از تکنوازی‌های پرویز مشکاتیان که برای ساز سنتور تدوین و گردآوری شده است. قبلا 4 جلد از این مجموعه کتاب ها توسط انتشارات چکاد هنر انتشار داده شده بود و در دسترس علاقمندان موزیک ایرانی به خصوص ساز سنتور قرار گرفته بود. گردآوری و آوانگاری این مجموعه به همت و تلاش محسن غلامی انجام شده و ویرایش و نگارش مجموعه نیز توسط علیرضا جواهری صورت گرفته است.

این مجموعه حاوی قطعات اجرا شدۀ زنده یاد پرویز مشکاتیان در سیستم همایون و آواز اصفهان است که در کنسرت ها و کلکسیون های صوتی و عکس و تصویری گوناگون طی 30 سال اجرا شده است. جلد پنجم از این مجموعه شامل نغمات و گوشه هایی از سیستم همایون و آواز اصفهان از آلبوم های بیداد ، خلوت گزیده ، کنسرت جشنواره مولانا در ایتالیا ، کنسرت همایون در نمایشگاه نگاه کن المللی تهران ، کنسرت گروه عارف در سال  1376  در تهران و کرمانشاه و آلبوم دونوازی در سیستم همایون است.

جمله بندی های موزون و شعر گونۀ پرویز مشکاتیان در تکنوازی هایش با ساز های سه تار و سنتور باعث شد تا به توصیه استاد محمد رضا شفیعی کدکنی این مجموعه از نغمات  شعر گونۀ زنده یاد پرویز مشماتیان، شعر بی عبارت لقب گیرد. این مجموعۀ ارزشمند از تکنوازی های استاد پرویز مشکاتیان در 12 جلد دیزاین و تدوین شده است که به تدریج منتشر و در دسترس علاقمندان موزیک ایرانی قرار خواهد گرفت.

همچنین بیشتر بخش های این 12 جلد از تکنوازی های استاد پرویز مشکاتیان ، طی سال های 1383 تا 1388 با نظارت مستقیم  ایشان تنظیم و نگارش شد که جلد نخست و دوم این مجموعه در وقت حیات ایشان چاپ و نشر شد و جلد های سوم و چهارم از این کتاب بعد از درگذشت نا بهنگام ایشان انتشار داده شدند امید است در سال 1395 و1396شرایط برای چاپ و نشر سایر جلد های باقی مانده از این مجموعۀ ارزشمند فراهم شود و هنرمندان و هنرجویان موزیک ایرانی بتوانند از این نغمات ماندگار موزیک ایرانی نهایت بهره را ببرند.

از ویژگی های این مجموعه 12 جلدی می شود به جمله بندی های موزون و شعر گونه و همچنین وفاداری زنده یاد پرویز مشکاتیان به ردیف های قدما به خصوص ردیف های استادان ابوالحسن صبا ، میرزا عبدالله ، موسی سرشناسی ،علی اکبر شهنازی و ...  اشاره نمود . همچنین تاثیر پذیری از اوزان عروضی و ادبی ادبیات کهن کشورمان زمین از ویژگی های بارز و آشکار جمله بندی های ترانه ای پرویز مشکاتیان به حساب مییاید.

-------------------------------------

تهیه شده توسط : شهريار ف.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو را آن به که روی خود ز مشتاقان بپوشانی ««« »»» که شادی جهان گيری غم لشکر نمی‌ارزدجلد پنجم کتاب «شعر بی واژه» پرویز مشکاتیان منتشر شد


TT / 49 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : شهريار ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : مشکاتیان
برچسب ها : واژه , کتاب

مطالب مرتبط