پوتین و اردوغان باز هم تلفنی صحبت کردند/سوریه و عراق در دستور بحث

پوتین و اردوغان باز هم تلفنی صحبت کردند/سوریه و عراق در دستور بحث

روسای جمهوری روسیه و کشور ترکیه سه‌شنبه شب تلفنی در مورد موضوعات گوناگون از جمله بحران کشور سوریه و عملیات آزادسازی موصل حرف زدند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، در ادامه روند تماس های دیپلماتیک مکرر مقامات روسیه و کشور ترکیه ای، روز سه شنبه روسای جمهوری دو کشور بار دیگر تلفنی حرف زدند.

بنا بر اعلام کرملین، «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» علاوه بر صحبت در مورد مسائل دوجانبه، در مورد مسائل منطقه ای از جمله حالت کشور سوریه و کشور عراق حرف زده اند.

در بخشی از بیانیه مسکو آمده است: «طرف روسی بر اهمیت جداسازی اثرگذار گروه های معارض "میانه رو" از شبه نظامیان جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی مرتبط با آن، تأکید کرد.»

جدا کردن گروه های معارض از جبهه النصره در حلب، یکی از تعهدات ایالات متحده در توافقی بود که ماه گذشته حاصل شد. نبود اجرای این تعهد و نقض مکرر آتش بس، نهایتا منجر به شکست آن توافق شد.

کشور ترکیه که از ابتدای بحران کشور سوریه از حامیان معارضین بوده، بالاخره هفته گذشته پس از دیداری که در شهر لوزان سوئیس با حضور وزیران خارجه ایالات متحده، روسیه و چندین کشور خاورمیانه ای از جمله کشورمان به انجام رسانده شد، اعلام کرد که این گروه ها باید از النصره طلاق گیرند.

بنا بر اعلام کرملین، پوتین و اردوغان در تماس روز سه شنبه در مورد عملیات ارتش کشور عراق برای آزادسازی شهر موصل هم حرف زده اند.

روابط کشور ترکیه و روسیه که پارسال با ساقط شدن یک جنگنده روس توسط هواپیماهای کشور ترکیه ای به پائین ترین سطح رسید، در ماه های اخیر با عذرخواهی اردوغان به سرعت ارتقا یافته و اخیرا سران دو کشور تقریبا هر هفته با هم تماس تلفنی دارند.

***********************************

مسئول متن : سام ت.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من نخواهم کرد ترک لعل يار و جام می ««« »»» زاهدان معذور داريدم که اينم مذهب استپوتین و اردوغان باز هم تلفنی صحبت کردند/سوریه و عراق در دستور بحث


TT / 75 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : سام ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اردوغان
برچسب ها : پوتین , دستور , عراق

مطالب مرتبط