از پوست روغنی چطور باید مواظبت کرد؟

از پوست چرب چگونه باید مراقبت کرد؟

عکس از پوست روغنی به چه صورت باید مراقبت کرد؟

پوست از بدن درمقابل عوامل خارجی حفاظت میکند و از آن اصلیتر چنانچه پوست موجود نموجود باشد یا ظریف باشد بدن خوشگلی اش را از دست میدهد و چه زیبا که خداوند انسان را به چنین حکمتی آفریده است.وقتی که پوست یک نفر روغنی میشود دیگر فرد آرام و قرار ندارد و علتش هم این است که پوست روغنی بصورت وسواس به جان انسان می افتد.

«در تقسیم‌بندی پوست‌ها آنها را به خشک، عادی و روغنی تقسیم می‌کنیم؛ البته پوست‌های مختلط هم وجود دارد. در این صورت امکان می دارد پوست صورت فرد روغنی باشد اما پوست اندامش خشک باشد یا حتی در خود صورت امکان می دارد نقاطی از آن روغنی و نقاطی خشک باشد. به‌عبارتی پوست می‌تواند در نقاط گوناگون بدن از نگاه درجه چربی و خشکی فرق داشته باشد. آنها که پوست صورت چربی دارند، بخش مرکزی صورت‌شان یعنی منطقه بین دو ابرو، دماغ یا پیرامون دهان‌شان به نسبت قسمت‌های بیرونی صورت‌شان، چرب‌تر است»دکتر الهیار طاهری،‌ کارشناس پوست، مو و خوشگلی با این تمجید کلی سراغ مسأله روش‌های نگهداری از پوست می‌رود و ادامه می‌دهد: «هر پوستی متناسب با شروطی که دارد مراقبت خاص خودش را می‌خواهد. مثل گلی که از گلفروشی می‌گیرید و گهگاهی باید آن را هرروز و گهگاهی یک هفته دربین آب بدهید و… پوست هم همین‌طور است و حالا پوست‌های روغنی شکل ویژه و متفاوت نگهداری و مواظبتی خودشان را دارند».

چنانچه می‌خواهید درباره پوست‌های روغنی و چگونگی رفتار با آنها بدانید، ادامه صحبت‌های این کارشناس پوست را بخوانید.

باورهای غلط قدیمی‌

در رابطه با پوست‌های روغنی باورهایی وجود دارند که اثبات‌شده نمی باشند و نمی‌توان آنها را مستند دانست. برای مثال یکی از رایج‌ترین‌های‌شان این است که پوست‌های روغنی پیرشدنی نمی باشند. این مسأله به شکل علمی ‌هنوز ثابت‌شده نیست و نمی‌توان گفت واقعاً پروسه پیر پوستی در افرادی با پوست روغنی به تعویق می‌افتد. از سوی دیگر روغنی بودن پوست به شکل مستقیم ربطی به خوراکی ی روغنی ندارد و این‌طور نیست که نقل بکنیم چنانچه خوراکی ی روغنی بخوریم، پوست‌مان روغنی می‌شود. این دو مقوله کاملاً از هم جدا می باشند.

به چه دلیل پوست روغنی می‌شود؟

روغنی بودن پوست ناشی از دو مسأله اصلی هورمون و ارث است؛ در جوار آنها برخی عوامل محیطی هم نقش دارند. برای مثال خانم‌هایی که دارو ضدحاملگی مصرف می‌کنند، ناپاکی هوا، شرایط اقلیمی ‌بد مثل گرما، رطوبت و شدت اشعه ماوراء بنفش و… می‌توانند پوست را روغنی کنند، اما ارث و هورمون مهم‌ترین علل روغنی شدن پوست می‌شوند.

نقش هورمون‌های برای آقایان

دربین هورمون‌هایی که نقش ویژه ای در روغنی شدن پوست دارند باید به آندروژن یا همان هورمون برای آقایان اشاره داشت. فی الواقع باید گفت ذات دسته‌بندی روغنی یا خشک بودن پوست از دوره بلوغ به بعد معلوم و تثبیت می‌شود. یعنی زمانی‌که هورمون‌های برای آقایان آغاز به فعالیت می‌کنند. هنگامی‌که صفات ثانویه زناشویی و جنسی بروز می‌کنند، هورمون‌های برای آقایان فعال شده و سبب چربی پوست می‌شوند که هم در خانم‌ها و هم مردان وجود دارد و پس از بلوغ این صفت پوستی با اشخاص می‌ماند.

تفاوت رطوبت و چربی پوست

مورد مهمی‌ که باید به آن دقت داشت این است که رطوبت و چربی پوست دو مقوله مجزا می باشند و ربطی به هم ندارند. امکان می دارد فردی پوستش روغنی باشد اما رطوبت نداشته باشد. رطوبت پوست متأثر از وجود اسیدهای آمینه‌ای است که در سطح پوست ساخته می‌شوند و مثل اسفنج آب را به خود جذب می‌کنند. قاعدتاً چربی پوست ربطی به این پروسه ندارد اما به نوعی پوست های روغنی می‌توانند رطوبت زیاد تری را حفظ کنند.

رابطه پوست روغنی و آکنه

پوست‌های روغنی مراقبت‌های خاص خود را دارند و صاحبان این نوع پوست باید بیشتر به شادابی پوست خود اهمیت بدهند. به هر حال پوست‌های روغنی مستعد ایجاد جوش می باشند زیرا یکی از معیارهای اصلی جوش در صورت و بدن عامل سبوره یا تراوش چربی است. در اولسر پپتیک یا زخم معده اصطلاحی است که نقل کرده می‌شود «چنانچه اسیدی نباشد، زخمی‌هم وجود ندارد»؛ در پوست هم می‌گوییم «چنانچه سبوم نباشد، آکنه و جوشی هم وجود ندارد». عمدتاً افرادی که مبتلا آکنه وجوش می‌شوند پوست‌های روغنی دارند.

زیاده روی و تفریط در شست‌وشوی پوست

از شواهد امر کاملاً می‌توان فهمید که پوست‌های روغنی نیاز به شست‌وشوی زیاد تری نسبت به سایر انواع مختلف پوست دارند تا بتوانند منافذ غدد چربی را بازبگذارند که چربی‌ها بیرون آمده و منتهی به گرفتگی منافذ نشود. زیرا بسته شدن این منافذ یعنی تجمع چربی زیر پوست که منتهی به بروز جوش‌های زیرپوستی و بعد هم جوش‌های سرخ و التهابی می‌شود. البته به این معنی نیست که این اشخاص باید روزی ۵، ۶ بار پوست صورت‌شان را بشویند زیرا شستن بیش از اندازه هم مکانیزمی ‌جبرانی ایجاد می‌کند که سبب می‌شود تراوش چربی صورت فراتر رود. شستن صورت باید در حد متعادل باشد و افراطی و کم روی ای نباشد. روزی دو یا نهایت سه بار شست‌وشو کافی است.

مرطوب‌کننده‌های پوست‌های روغنی

پوست‌های روغنی هم نیاز به مرطوب‌کننده دارند اما نوع مرطوب‌کننده آنها فرق می دارد. مرطوب‌کننده پوست‌های روغنی باید غیرکومدوژنیک باشد. یعنی سبب ایجاد کومدون یا همان جوش‌های زیرپوستی نشود. از طرفی باید غیرآکنوژنیک باشد یعنی سبب ایجاد آکنه هم نشود. در محصولات خوشگلی مثل ضدآفتاب‌ها و مرطوب‌کننده‌ها، ترکیباتی وجود دارند مثل لانولین که خصوصیت گرفتگی مجاری چربی در آنها بیشتر است. پس در کرم‌ها و محصولات ویژه پوست‌های روغنی لانولین یا موادی که تأثیر مشابهی دارند، حذف می‌شوند. از طرفی آکنه ژنتیک یا کومدوژنیک بودن تولید با درصدهایی معلوم می‌شود. چنانچه تولید این ویژگی‌ها را نداشته باشد که هیچ اما چنانچه ایجادکننده آکنه یا کومدون باشد، قابلیت آن را با درصد معلوم می‌کنند که اشخاص می‌توانند بنا بر آن دست به انتخاب بزنند.

تولید فاقد چربی نداریم

محصولاتی که به عنوان فاقد چربی (Oil Free) عرضه می‌شوند، هیچ‌وقت یکصد درصد فاقد چربی نمی باشند و خوب تر است آنها را با عنوان حاوی چربی کنترل‌شده عرضه کنند؛ زیرا همین محصولات هم مقداری چربی دارند. برای مثال یک ضدآفتاب فاقد چربی هم حدود ١٣ تا ١۴درصد چربی دارد. البته چربی مخلوطی در آنها کومدوژنیک یا آکنه‌ژنیک نمی باشند.

نکته‌های مواظبتی پوست‌های روغنی

١- از ضدآفتاب با چربی کنترل‌شده بهره گیرید.
٢- مصرف ویتامین‌های گروه B را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.
٣- سبزیجات و میوه‌ها را بیشتر به کار برید.
۴- از لبنیات کم‌چرب غافل نشوید؛ زیرا مصرف لبنیات کم‌چرب در تراوش سبوم نقش قابل‌توجهی دارند.
۵- اگرچه نقل کردیم رابطه مستقیمی ‌بین خوراکی های روغنی و چربی پوست وجود ندارد اما باید مصرف این نوع غذاها و سرخ‌کردنی‌ها را قطع یا خیلی محدود کنند. این مواد غذایی در درازمدت فرد را چاق می‌‌کنند. به‌عبارتی بافت چربی در بدن اشخاص چاق بیشتر است که منبعی برای تولید آندروژن می‌شود. در همان لحظه هورمون‌های برای آقایان سبب تراوش سبوم می‌شود.
۶- مصرف نوشابه‌های گازدار و قندی را رها کنید.
٧- دخانیات نکشید زیرا دخانیات عامل تراوش کورتون از بدن است و می‌تواند تأثیرات منفی در تراوش چربی داشته باشد.
٨- شیرینی‌جات، تنقلات و فست‌فود را خیلی کم و محدو به کار برید.
٩- خواب و استراحت کافی داشته باشید. خواب نقش اصلی ای ‌در اعتدال هورمون‌های بدن دارد. چنانچه فرد خواب خوبی نداشته باشد، شکل تراوش کورتون از بدن وی غیرطبیعی و بیش از اندازه می‌شود. به طور ارگانیک تراوش کورتون صبح‌ها در بدن ما وجود دارد که احتیاجی قطعی ‌است اما در افرادی که خواب کافی و خوبی ندارند و می‌تواند عامل تراوش غیرطبیعی کورتون شود که معضلات پوستی را به دنبال دارد.
١٠- از محصولات میکاپ و آرایشی و بهداشتی ویژه پوست‌ خودتان بهره گیرید.

— با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز —

نگارنده : شهداد ه.

سلامت پوست و مو در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو لاله در قدحم ريز ساقيا می و مشک
««« »»»
که نقش خال نگارم نمی‌رود ز ضمير

از پوست روغنی چطور باید مواظبت کرد؟

TT / 267 — TP / 22%

نظر دهید