هیچ پژوهشکده طب سنتی در کشور نداریم

هیچ پژوهشکده طب سنتی در کشور نداریم

عضو اجلاس علمی طب باستانی کشورمان نقل کرد: طب باستانی مانند طب شایع نیازمند تحقیق، پژوهش و اهمیت دادن است. به چه صورت امکان دارد بدون تحقیق و پژوهش این علم توسعه یابد و بتواند در درمان بیماری‌ها نقش داشته باشد.

مهدی برهانی متخصص طب باستانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که چرا تا کنون در طب باستانی پیشرفت‌های پزشکی و نوینی دیده نشده یا چرا در درمان بیماری‌های ویژه همچون سل، وبا و آبله کامیاب نبوده است نقل کرد: همه این مسائل به علتی توجه کمی است که در کشور ما برای این طب قائل هستند.

وی اضافه کرد: حدود ده سال از تدریس این علم به صورت تخصصی در دانشگاه‌ها می‌گذرد و 5 دوره کارآزمودگان این طب به جامعه وارد شده‌اند  اما هنوز با آن ها همانند یک پزشک عمومی رفتار شده، حق و امکانت ضروری را به آن‌ها نمی‌دهند، در هیچ مکان عالی ای از آن‌ها استفاده نمی‌شود و کسی در دولت و وزارتخانه نیز پاسخگوی این مسئله نیست.

برهانی ادامه داد: درصورتی که از  این طب همانند طب شایع حمایت و امکانات ضروری در اختیار آن گذاشته می‌شد بسیار می‌توانست در درمان بیماری‌های لاعلاج یاری رساننده باشد اما متاسفانه حتی در دانشگاه‌ه‌ها کارآزمودگان این طب یا سرگرم امور تعلیمی هستند یا به کارهای اجرایی سرگرم شده‌اند و بحث پژوهش به طور کل به حاشیه رانندگی شده است.

عضو اجلاس علمی طب باستانی کشورمان با اظهار این که ما هیچ پژوهشکده طب باستانی در کشور نداریم نقل کرد: به چه صورت امکان دارد بدون تحقیق و پژوهش این علم توسعه یابد و بتواند در درمان بیماری‌ها نقش داشته باشد، این علم مانند طب شایع نیازمند تحقیق، پژوهش و اهمیت دادن است.

برهانی یکی دیگر از معضلات طب باستانی را ورود پزشکان طب شایع و صنف عطاران به حیطه این علم آگاهی داشت و نقل کرد: طب باستانی اصولی دارد که شناخت آن به آسانی امکان پذیر نیست اما هم اکنون موسسات و کلاس‌های گوناگون تعلیمی تحت نظر غیرمتخصصین طب باستانی، درحال رواج آموزش‌های غیر علمی هستند.

این متخصص طب باستانی، برگزاری کلاس‌های تعلیمی با حفظ اصول درست آن و زیر نظر کارآزمودگان این طب را ضروری آگاهی داشت و نقل کرد: این باعث می‌شود مردمان به بیراهه نروند و هر تجویزی که از طرف کسی شد را اجرا نکنند، هم اکنون فقط کلاس‌هایی که زیر نظر اجلاس علمی طب باستانی کشورمان برگزار می‌شود نکته تایید است.

***لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد***

نگارش توسط: بهار ج.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

همای زلف شاهين شهپرت را ««« »»» دل شاهان عالم زير پر بادهیچ پژوهشکده طب سنتی در کشور نداریم


TT / 88 --- TP / 22%

گردآوری شده توسط : بهار ج.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سنتی
برچسب ها : پژوهشکده

مطالب مرتبط