پیاده روی اربعین مانور قدرت شیعه است

پیاده روی اربعین مانور قدرت شیعه است

معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران با بیان اینکه پیاده روی اربعین تجلی محبان امام حسین(ع) و مانور حضور قدرت شیعه است، اضافه کرد: سالیانه میلیون ها نفر از نقاط گوناگون دنیا اجتماع می کنند و اربعین سیدالشهدا را گرامی می دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از مازندران، حجت الاسلام لطیف صادقی، معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران امروز در جمع رؤسای هیأت های مذهبی اربعین حسینی با اشاره به برخی کاربردهای عبارت اربعین در مبانی روایی گفت: کمال عقل انسان، حفظ چهل حدیث، دعای فرد برای چهل نفر، دعای چهل نفر برای فرد، خواندن دعای عهد در چهل صبح از جمله این کاربردها است.

وی با بیان این که اربعین تنها برای امام حسین(ع) گرفته می شود، بیان داشت: کاربرد این عبارت در کاربرد شیعه توجه به اقامه عزاداری امام حسین(ع) است که پیشنهاد داده شده تا شیعیان پیاده به اقامه امام حسین(ع) بروند.

معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران تصریح کرد: پیشنهاد به زیارت اربعین باعث شده است که شیعیان همه ساله از نقاط گوناگون دنیا به سوی کربلا حرکت کنند و این حرکت که غالباً پیاده انجام می شود، یکی از پرجمعیت ترین راهپیمایی ها در دنیا است.

وی با بیان اینکه پیاده روی اربعین تجلی محبان امام حسین(ع) و مانور حضور قدرت شیعه است، اضافه کرد: سالیانه میلیون ها نفر از نقاط گوناگون دنیا اجتماع می کنند و اربعین سیدالشهدا را گرامی می دارند.

حجت الاسلام صادقی با تاکید بر این که فلسفه و درس اربعین زنده نگه داشتن عاشوار است، گفت: ما باید در اربعین قیام امام حسین(ع) ومکتب عاشورا را زنده نگه داریم، چرا که تداوم عهد با امام حسین(ع)، تداوم ایستادگی دربرابر ستم و ستم و همچنین احیای عزت، عظمت، دین و مکتب اسلام است.

معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران با تاکید بر این که در اربعین باید صحبت سید الشهدا(ع) را زنده کنیم تصریح کرد: صحبت سید الشهدا(ع) زیر بار ذلت و ننگ نرفتن است و این هم چیزی جز اسلام ناب نیست.

وی با اشاره به این که20 میلیون زائران حسینی در اربعین امسال شکوه و عظمت این همایش را به دنیا نمایان کردند چرا که دنیا قدرت تجزیه و تفسیر این عظمت را ندارد، خاطرنشان کرد: همایش پیاده روی اربعین حسینی نشانه و نشانه شیعه است که در این روز به کربلا رفته و زیارت اربعین را به جا می آورند.

استاد حوزه علمیه مازندران تصریح کرد: پیاده روی اربعین یک همایش و مانور بزرگی است که مشتاقان را به عرصه ظهور می رساند و اعلام می کند که راه اباعبدالله الحسین(ع) و یاران ایشان همچنان ادامه دارد.

حجت الاسلام صادقی با بیان این که حضور زائران حسینی در واقع حماسه ای هویت بخش بوده است، گفت: زیارت اربعین انسان را از هلاکت و گمراهی نجات می دهد.

وی با بیان اینکه فداکاری های امام حسین(ع) دین را زنده کرد و نقش آن امام در زنده نگه داشتن دین اسلام کاملاً مخصوص و ناب است، اضافه کرد: حماسه ها و فداکاری های امام حسین(ع) را باید زنده نگه داشت وگرامیداشت اربعین تلاشی در جهت زنده نگه داشتن دین اسلام و مبارزه با دشمنان دین و معنویت است.

معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران با اشاره به همسویی پیام های عاشورا و اربعین در احیا معارف الهی و مبارزه با ستم وجور زمانه، اضافه کرد: اربعین نمادی برای تداوم نهضت عاشورا است وروزی است که نام امام حسین(ع) بار دیگر مطرح می شود و هدف عمده اهل بیت(ع) نیز ماندگاری این نهضت بوده است.

وی با اشاره به تبیین بحث ولایت و ولایت مداری در زیارت اربعین گفت: اگه جامعه اطراف ولایت حرکت کند کامیاب و پیروز می شود و به اهداف خود می رسد و اگه حول این محور حرکت نکند جامعه متلاشی می شود فرقه، فرقه گرایی و نحله ها ایجاد میشود.

حجت الاسلام صادقی با بیان اینکه امام حسین(ع) ورثه انبیای الهی است، گفت: بر اساس زیارت اربعین، امام حسین(ع) برای به پا داشتن اهداف تمام انبیا و اولیای الهی به شهادت رسید و به احیای دین توجه کرد.

وی با بیان اینکه اربعین روز برافراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا و روز بازماندگان شهدا است، اضافه کرد: اربعین روزی است که در این روز با تدبیر الهی خاندان پیامبر(ص) یاد نهضت حسینی را برای همیشه جاودانه کردند.

معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران گفت: اربعین روز تجلیل از قافله اسراست که کتاب تاریخ عاشورا را برای مردمان، شهربه شهر خواندند و گروه گروه مردمان را بیدار کردند. مردمی که به استراحت کن غفلت فرو رفته و از مبدل شدن امامت به سلطنت غافل بودند.

****************************

مسئول متن : لاله غ.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هاتف آن روز به من مژده اين دولت داد ««« »»» که بدان جور و جفا صبر و ثباتم دادندپیاده روی اربعین مانور قدرت شیعه است


TT / 57 --- TP / 7%

گردآوری شده توسط : لاله غ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : حوزه
برچسب ها : مانور , شیعه , اربعین , پیاده

مطالب مرتبط