پیشنهادهایی برای رویارویی با دلهره های نوروزی

توصیه هایی برای مقابله با استرس های نوروزی


بسیاری از ما در رابطه با آنچه را که سال جدید با خودش برای مان همراه با خواهد آورد، استرس داریم چون نمی دانیم سپس که شور و حال زمان تاریخی تحویل سال را به اتمام رساندیم، چه روزها، ساعات و دقایقی را پرچمدار خواهیم داشت و سال جدید حقیقتا چه ارمغانی برای ما همراه با خواهد آورد؟

4 توصیه برای رویارویی با استرس آغاز سال نو

هر سال به اسم یک جاندار نام گذاری میشه و مزاح با نام جاندار سال بعد، یکی از پربازدیدترین پست ها در رسانه های آنلاین است. عکس یک سگ آرام با این توضیح که برای سال بعد توقع چنین سگی را داریم در جوار تصویری از یک سگ خشمگین و توضیح اینکه در حقیقت این سگ در انتظارمان است، استرس نو شدن سال را به آدم وارد می کند! تعطیلات سال نو هم پارت دیگری از ماجراست و تصمیمات جدیدی که در این مجال فراغت می بایست برای سال جدید بگیریم و خود را برای آغاز یک سال دیگر تهیه کنیم، آن را برای بسیاری از ما پر استرس می سازد. با این حال و برای مهار این استرس، پیشنهادهایی برایتان داریم.

تغییرات مثبت حیاتتان را قدر بدانید

سرزنش کردن خودتون بعلت همه کارهایی که سال گذشته قادر نبودید به انجام رسانید، اثر منفی بر روحیه تان میگذارد و استرس زیادی را در رابطه با سال جدید به شما وارد خواهد کرد. چیزی که می بایست به آن اندیشید این است که سال 96، شما را بزرگتر و عاقل تر ساخته و دانسته های جدیدی از خودتون و جایگاه تان در اجتماع به شما داده است. به احتمال زیاد در طول سال جاری، بیشتر از یکی دو تحول مثبت را در حیاتتان آزموده اید، حتی تغییرات کوچولوای مثل «کاهش دادن مصرف نوشابه» یا «صرف وقت کمتر در اینترنت». هرگونه بهبودی را که حس میکنید در سال گذشته به آن رسیده اید قدر بدانید. همیشه اعتراف به کارهایی که به درستی از پس انجام شان برآمده اید، گرانبها است.

زمانی را به خودتون اختصاص بدهید

بیشتر ما هنگامی که استرس داریم از هرکسی مواظبت میکنیم جز خود ما. اصطلاحاتی مثل «مواظبت از خود» یا «زمانی برای خود»، امکان می دارد کلیشه ای یا خودخواهانه به چشم بیایند اما لزومی می باشند که در دوران ما خیلی نادیده گرفته میشوند. اینکه سال جدید را با داشتن برنامه برای اختصاص دادن هنگامی که به خودتون آغاز کنید، اهمیت زیادی دارد. چنانچه حس خوبی در رابطه با خودتون نداشته باشید، هیچ کدامین از اهدافی که برای سال جدید تعیین میکنید یا تصمیم هایی که می گیرید اهمیتی نخواهند داشت. اساسا هر کاری را که شناسایی میکنید در «مواظبت از خود» به شما یاری میرساند، تا آنجا که قادر هستید در برنامه تعطیلات جای بدهید تا هنگامی که به زندگی هرروز در سال جدید برمی گردید، حس تحت فشار بودن زیر بار کار نداشته باشید. اجازه دهید روز های افتتاحیه سال، یک دوره بازیابی و توانمند سازی باشد که ذهن و جسم شما را برای آغاز سال جدید پاک سازی می کند.

تصمیمات کمال گرایانه نگیرید

صرف نظر از نوع تغییرات ویژه ای که میخواهید در سال جدید بوجود آورید، چنانچه تصمیم هایی که برای سال پرچمدار می گیرید با راهکار سنتیِ تعیین یک هدف بزرگ و کوشش برای رسی پرسرعت به آن تعیین شود، قادر هست خیلی مضطربکننده باشد. به عنوان مثال، «از الآن به بعد، من روزانه یک ساعت ورزش می کنم» یا «از الآن به بعد، من منزل را کاملا پاک نگه خواهم داشت» و ... . علتش این است که ایجاد تحول در عادت ها، کار معضلی است، همین! ایجاد تغییرات بزرگ بی هیچ گونه اشتباهی، دشوارتر هم خواهد بود و تصمیم هایی که به شکل باستانی گرفته میشوند هیچ جایی برای غلط یا بر گشت باقی نمیگذارند. این شروط، عمل به تصمیم ها را به یک نوع تمرین کمال طلبی مبدل میکند که برای هرکسی استرس زاست. چنانچه میخواهید در انجام تصمیمات تان استرس کمتری داشته باشید، قالب دیگری برای اهداف تان تعیین کنید. گام های خیلی کوچولوای بردارید و برای بهبودهای کوچک به خودتون جایزه بدهید. اطمینان داشته باشید پیروزی بیشتر و استرس کمتری خواهید داشت.

نخستین تصمیم تان برای سال 1397 خورشیدی را در 96 اجرا کنید

در واپسین روز های سال جاری و پیش از آغاز سال نو به یکی از کارهایی که از آن بیم دارید، بپردازید. به انجام رساندن کاری که به شما استرس وارد می کند، آن هم پیش از آغاز سال نو، احتمالاً زیاد سنجیده به چشم نیاید اما شهامتی که انجام این کار در شما بوجود مییاورد، قادر هست به سال جدید هم تسری یابد. در رابطه با اش اندیشید. دشوارترین مرحله در تجربه یک کار جدید، معمولا مقاومتی است که در لحظات پیش از انجام آن در خودتون حس میکنید اما عوض اینکه تسلیم شوید یا نقل بکنید برای انجام این کار تا سال جدید منتظر میمانم، خوب تر است هم اینک به آن بپردازید. این کار، انرژی مضاعفی برای ادامه حرکت رو به جلو به شما خواهد داد و چون پیشتر، نخستین قدم را برداشته اید، دیگر ترس و دلهره ای از آغاز سال جدید نخواهید داشت.

به چه دلیل برای آغاز سال جدید استرس داریم؟

بسیاری از ما در رابطه با آنچه را که سال جدید با خودش برای مان همراه با خواهد آورد، استرس داریم چون نمی دانیم سپس که شور و حال زمان تاریخی تحویل سال را به اتمام رساندیم، چه روزها، ساعات و دقایقی را پرچمدار خواهیم داشت و سال جدید حقیقتا چه ارمغانی برای ما همراه با خواهد آورد؟

نظر يادتان نرود**

گردآوری توسط: شهزاد خ.

موفقیت و شادکامی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

باده با محتسب شهر ننوشی زنهار ««« »»» بخورد باده‌ات و سنگ به جام اندازدپیشنهادهایی برای رویارویی با دلهره های نوروزی


TT / 270 --- TP / 29%گردآوری شده توسط : شهزاد خ.
تاریخ گردآوری : 2018-03-20
در دسته بندی : استرس
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :