پیشگویی اوضاع جوی مریخ نگرانی این روزهای ناسا

پیش بینی اوضاع جوی مریخ دغدغه این روزهای ناسا

همزمان با نزدیکتر شدن موعد اعزام نخستین گروه از انسانها به مریخ این سوال مطرح می شود که پیش نگاه کنی اوضاع جوی در این سیاره چطور صورت می گیرد.

 اینجا روی زمین پیش نگاه کنی اوضاع جوی با ضریب دقت خیره کننده ای که با گذشته قابل مقایسه نیست، صورت می گیرد. این کار با بهره گیری از توسعه یافته ترین تکنولوژی های ماهواره ای انجام می شود. حتی در این مسیر از مشاهدات صورت گرفته از ایستگاه فضایی بین المللی هم مدد گرفته می شود.اما در مریخ چه می توان کرد؟ ناسا مد نظر گیرد تا حدود ۱۵ سال دیگر نخستین گروه از فضانوردانش را راهی مریخ کند و البته شرکت خصوصی اسپیس ایکس هم تلاشهایی در این زمینه به انجام میرساند که حتی قادر هست در این زمینه از ناسا هم سبقت بگیرد.

در حال حاضر کلکسیون محدودی از ماهواره ها در مدار مریخ قرار دارند که با گردش به دور این سیاره روند اکتشافات روباتیکی در آن را تسریع می کنند. در این میان تنها شمار اندکی از آنها برای بررسی دقیق اتمسفر این سیاره مورد استفاده قرار داده میشوند. به همین علت همزمان با فرود نخستین فضاپیمای حامل انسان در مریخ پیش نگاه کنی اوضاع جوی در این سیاره کار دشواری خواهد بود. به همین علت بهره گیری از شمار بیشتری از تکنولوژی های چک کننده اوضاع جوی این سیاره یک نیاز جدی به چشم مییاید.

با این حال پیش نگاه کنی ها ماجرا از آن دارد که همزمان با نزدیکتر شدن موعد مسافرت نخستین گروه از انسانها به مریخ، شاهد فعال شدن شبکه بزرگی از دستگاه های پیشرفته ماهواره ای در پیرامون این سیاره باشیم که فرآیند پیش نگاه کنی اوضاع جوی در آن را تسهیل می کند.

هم اکنون محققانی در MSSS واقع در سن دیگو ایالات متحده اوضاع آب و هوایی مریخ را به صورت هفته ای رصد می کنند که این کار از طریق دوربینهای نصب شده بر روی مریخ نوردها مدارگردهای فعال در مدار این سیاره صورت می گیرد.

به گزارش مهر به نقل از اسپیس،یکی از عمده ترین پیش نگاه کنی هایی که از این طریق صورت می گیرد متکی به دوربین ویژه Mars Color Imager است که بر روی مدارگرد تشخیص دهنده MRO متعلق به ناسا نصب شده است.

-- براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد --

نگارنده : ارغوان م.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است ««« »»» چون از اين غصه نناليم و چرا نخروشيمپیشگویی اوضاع جوی مریخ نگرانی این روزهای ناسا


TT / 70 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : ارغوان م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نجوم و فضا
برچسب ها : اوضاع , ناسا , مریخ

مطالب مرتبط