پیشینه پل سفید شهر اهواز + واقعیات باحال درباره پل سفید (4 عکس)

تاریخچه پل سفید اهواز + حقایق جالب در مورد پل سفید
تصویر شماره 1 ⇩
پل سفید اهواز به پل معلق هم سرشناس است
در رابطه با پل سفید اهواز چه می دانید؟
پل سفید اهواز یا پل معلق نماد اهواز یکی از کهنه ترین پل های نوین ایران محسوب می‌شود که بر روی رود کارون ساخته شد تا گذر و واکاوی بین دو پارت شهر را راحت کند. این پل به وسیله یک کمپانی سویسی در سال 1315 ساخته شد و مخارج احداث آن کمی بیشتر از 5 میلیون تومان بوده است.

مشخصات پل سفید اهواز:
- طول این پل قشنگ حدود 501 متر
- عرض آن 9.8 متر
- سه دهانه میانی 49 متر
- دو دهانه 130، 136 متر
- دو قوص بتنی 12 و 20 متر
- ضخامت 8 ستون 56.2 متر
- بلندی از سطح آب 13 متر


ساختار پل سفید اهواز:
آن چه را که در نگاه نخست دقت هر کسی را به خود جلب میکند رنگ سفید پل است که آن را به عروس شهر مشابه میکند. این پل تماما فلزی است و 501.2 متر طول و 9.8 متر عرض دارد. دو پیاده رو در این پل تعبیه شده و در وسط آن هم جاده ماشین ها قرار گرفته است.

دو دهانه (قوس) بزرگ پل ۱۳۶ و ۱۳۰ متر طول دارند و سه دهانه میانی ۴۹ متری و دو دهانه کناری به طول های ۱۲ و ۲۰ متر هم در جوار آن ها قرار گرفته اند. پل سفید را بر روی پایه بتنی ساخته اند و همه قطعات پل با بهره گیری از پیچ و مهره به هم وصل شده اند.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر پیشینه پل سفید اهواز + واقعیات باحال در رابطه با پل سفید پل سفید اهواز در سال ۱۳۱۵ شمسی ساخته شده‌است


پیشینه پل سفید اهواز:
پل سفید اهواز یا پل معلق یا " پل هلالی " نام یکی از پل‌های اهواز است که یکی از نمادهای این شهر هم محسوب می‌شود. این پل در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بر روی رودخانهٔ کارون ساخته شده‌است که دارای دو قوس فلزی ۱۲ و ۲۰ متری است.

مهندسی آلمانی به اتفاق شریک زندگی مهندسش آغاز به ساختن آپارتمان این پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها با پیروزی پیش برد، ولی انگلیسی‌های حاکم بر کمپانی نفت در همان لحظه ابزار و ادواتی که در اختیار معمار پل گذاشته بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی نخست را بالا کشیده و مدیریت کرده بود، پس گرفتند که این عمل انگلیسی‌ها موجب دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، معمار پل شد؛ ولی پس از چندی، عاقبت زن مهندس آلمانی با ابتدایی‌ترین ابزار امکان پذیر آن زمان و بکار گرفتن چندین دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و آپارتمان آنرا بپایان منتقل کنید و پل را آماده تحویل و بهره‌برداری کرد.[

امتحان پل چهار ساعت و نیم به درازا کشید و عاقبت ده و نیم روز در ۳۰ برج شهریور ۱۳۱۵ با بیشتر از هفت ماه تأخیر با ضمانت بیست و چهارماهه و عمر سودمند پنجاه ساله به منطقه راه‌آهن جنوب محول شد. بعد از آن در تاریخ پانزده آبانماه ۱۳۱۵ راه اندازی و با مراعات این که:

۱-در زمان گذر، بیشتر از یک ماشین روی پل در حرکت نباشد.
۲-چندین درشکه پشت سر هم روی پل در حرکت نباشد.
۳-سرعت حداکثر اتومبیل روی پل ۵ کیلو متر برساعت باشد.
و پس رابطه گذر و واکاوی مردم از شهر قدیم اهواز به شهر تازه آغاز شد.

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر پیشینه پل سفید اهواز + واقعیات باحال در رابطه با پل سفید در لیست بزرگ ترین پل های معلق خاورمیانه، پل سفید درحد هشتم قرار دارد


کاربرد پل سفید و اهمیت آن در اهواز:
اهواز دو پارت شرقی و غربی دارد؛ کانون شهر، بافت قدیمی و بیشتر کارخانه‌ها و اداره‌ های وابسته به نفت و فولاد در پارت شرقی واقع شده اند و پارت غربی بیشتر شامل نواحی مسکونی میشه. پل معلق عامل اتصال این دو پارت به همدیگر است و امتداد خیابون طالقانی و میدان شهدا در شرق شهر را به امانیه، فلکه فرمانداری و بیمارستان رازی در غرب کارون متصل میکند.

وفات کرده گذر و واکاوی درشکه و ابزار نقلیه سبک، آدم و احشام و … از طریق این پل انجام می شد و امروزه گذر عابرین و ابزار نقلیه به صورت یک طرفه بر روی آن انجام میشود.

واقعیات باحال در رابطه با پل سفید اهواز:
پل سفید بخاطر رنگ سفیدش به این نام خوانده میشه؛ اما بر پایه وجود قوس ها آن را با عنوان پل هلالی هم می شناسند و به موجب معلق بودنش به آن پل معلق هم ذکر میکنند.

وفات کرده زیاد شدن از هلال های پل یکی از تفریحات مردم به حساب میامد.

پل هلالی یا سفید، کهنه ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه به حساب مییاید.

در لیست بزرگ ترین پل های معلق خاورمیانه، پل سفید درحد هشتم قرار دارد.

دربین شهر های خاورمیانه، اهواز با ۱۰ پل زیاد ترین پل های منطقه را دارد. در این لیست شهر اصفهان با هشت پل، شهر قاهره با هفت پل، بغداد با پنج پل، شهر استانبول با چهار پل، امان پایتخت اردن با دو پل، آنکارا با پنج پل، بیروت با دو پل و صنعا با چهار پل درحد های بعدی قرار گرفته اند. اهواز بخاطر تعدد پل ها به شهر پل ها هم سرشناس است.

آدرس پل سفید اهواز:
آدرس: اهواز، حدفاصل میدان شهدا و خیابون سرزمین های فلسطین (اداره پست)

تصویر شماره 4 ⇩
تصویر پیشینه پل سفید اهواز + واقعیات باحال در رابطه با پل سفید پل سفید اهواز، کهنه ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه به حساب مییاید


ثبت پل سفید اهواز در آثار ملی ایران:
این اثر در تاریخ ۱۳۷۸/۰۸/۲۶ با شمارهٔ ثبت ۲۴۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

نو سازی پل سفید اهواز:
به این دلیل که عمر سودمند پل ۵۰ سال بود، سال ۱۳۸۹ عملیات ترمیم پل معلق در دستورالعمل قرار گرفت. جوش‌کاری اتصالات و قطعه‌های پوسیده، بتن‌ریزی، کف‌سازی، سند بلاست، ساخت نرده و رنگ‌آمیزی پل از برنامه‌های سازمان زیباسازی شهرداری اهواز بود.

__________________________________

گردآوری از : پوريا س.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به راه ميکده حافظ خوش از جهان رفتی ««« »»» دعای اهل دلت باد مونس دل پاکپیشینه پل سفید شهر اهواز + واقعیات باحال درباره پل سفید (4 عکس)


TT / 261 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : پوريا س.
تاریخ گردآوری : 2018-04-10
در دسته بندی : اهواز
برچسب ها : حقایق , سفید

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :