چالش ها و خطرات فراروی ارتش رژیم صهیونیستی

چالش ها و خطرات فراروی ارتش رژیم صهیونیستی

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار مقاله‌ای به بررسی چالش‌ها و خطرات فراروی ارتش رژیم صهیونیستی در کوتاه مدت پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گادی ایزنکوت رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار مقاله ای به چالش های ارتش این رژیم در سالهای 2015 و 2016 اشاره کرد. وی در این مقاله سه مشکل اساسی در آینده قریب الوقوع در برابر ارتش اسرائیل را تشریح کرده و می نویسد که مشکل اول تغییرات پرشتاب محیط استراتژیک اطراف سرزمین های اشغالی است. براساس این گزارش توافق هسته ای بین ایران و قدرت های بزرگ و لغو تحریم ها از ایران می تواند نقطه استراتژیکی با عنوان تهدید محوری ارتش اسرائیل در دهه آینده باشد.

بر اساس این گزارش فروپاشی ساختار گذشته در خاورمیانه که از زمان امضای توافق سایکس پیکو در سال 1916 تا چند سال اخیر ادامه داشت و تضعیف ساختارهای دولت ها در چهار پنج سال اخیر نشان دهنده اوضاع بی ثبات منطقه ای دارد که این شاخص تا سالهای طولانی ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین پدیده داعش نیز با عنوان یکی از مسائل محوری در خاورمیانه مطرح شده است.

وی مشکل دوم تاثیرگذار بر توانمندی های ارتش اسرائیل را محیط عملی این ارتش دانست و نوشت: ما از تجربه یک دهه اخیر متوجه شدیم که چگونه حوادث تاکتیکی می توانند به سمت وقوع درگیری و حتی جنگ پیش بروند، هنگامی که به تحولات موجود در سوریه نگاه می کنیم، تفاوت اندک میان تاکتیک و استراتژی مشخص می شود و نشان می دهد چگونه حوادث تاکتیکی می توانند به تحولات استراتژیک برای اسرائیل تبدیل شود.

وی مأموریت بلندمدت ارتش اسرائیل را تقویت قدرت و تناسب آن با چالش های آینده دانست و تأکید کرد که این موضوع از طریق درک این نکته حاصل می شود که ارتش اسرائیل در برابر آزمایش هایی در فواصل زمانی بسیار کوتاه قرار دارد و چالش هایی که بعد از یک دهه فراروی آن خواهد بود، بسیار پیچیده تر از چالش های پیچیده کنونی خواهند بود.

آیزنکوت مشکل سوم را محیط اجتماعی داخلی سرزمین های اشغالی و تمایل برای تعیین اولویت های داخلی دانست و تأکید کرد که این پدیده در تابستان سال 2011 همراه با شعار " عدالت اجتماعی " آغاز شد و با جنجال های رسانه ای در زمینه هزینه های امنیتی ادامه پیدا کرد. مطالبی که امروز در رسانه ها و روزنامه های اقتصادی به صورت روزانه منتشر می شود و موارد متعددی از آنها نیز خشن هستند. یکی دیگر از شاخص های این موضوع تشکیل کمیته ای برای بررسی نحوه تعیین اولویت ها و کاستن از هزینه های امنیتی در اسرائیل است.

یکی از پیامدهای این پدیده این است که ارتش اسرائیل بدون وجود یک طرح چند ساله فعالیت می کند. این در حالی است که بدون داشتن طرح و برنامه مرتب و برنامه ریزی شده و بررسی های انجام شده در زمینه نحوه معیشت ، آمادگی و توان انسانی نیروهای ارتش ، رسیدن به کمال مطلوب امنیتی و نظامی مشکل به نظر می رسد. یک مقام نظامی رژیم صهیونیستی با وجود افزایش بی سابقه بودجه های نظامی اسرائیل به بهانه ناآرامی های اخیر منطقه ، نارضایتی خود را از شکاف 5 الی 8 میلیارد شکلی در بودجه اعلام شده و بودجه اختصاص داده شده تا پایان سال اعلام کرده و گفت که این موضوع می تواند به توانایی های ارتش در ایجاد امنیت و تحقق اطمینان مردم به موسسات نظامی اسرائیل آسیب برساند.

متغیرات استراتژیک

گادی آیزنکوت تهدید اساسی فراروی ارتش رژیم صهیونیستی از آغاز سال 2005 تاکنون را ایران دانست و تأکید کرد که شکی نیست که توافق هسته ای بین ایران و غرب یک نرمش استراتژیک به شمار می رود. این موضوع تغییرات اساسی در روند فعالیت های ایران بود و ماهیت نگاه ارتش اسرائیل به تهدید ایران را تغییر داده است. در توافق هسته ای خطرات زیادی وجود دارد ، ولی در عین حال فرصت هایی نیز مشاهده می شود. البته نقش و ماهیت ارتش اسرائیل این است که به خطرات و توانمندی های خود توجه کند و از بررسی اوضاع عبرت بگیرد. ارتش تغییرات ناشی از استراتژی خود در قبال توافق هسته ای با ایران و معانی و آثار آن در ایجاد قدرت و استفاده از آن را بررسی می کند.

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در این مقاله می افزاید : ما باید در دو مدت زمانی به این موضوع توجه کنیم، اولین مدت زمانی برای پنج سال آینده است که در این مدت ایران تلاش خواهد کرد نقش خود را در این توافق ایفا کند تا بتواند فرصت های مورد نظر را برای خود محقق نماید. مدت زمانی دوم، فاصله 15 ساله است که در چارچوب آن ایران را باید در مورد اولویت ها و اهداف مورد پیگیری اسرائیل قرار داد.

به این ترتیب این مقام نظامی رژیم صهیونیستی پیش بینی کرد که عملیات جاری در سالهای اخیر در دایره پیرامونی سرزمین های اشغالی آغاز شده ، استمرار داشته باشد و خطرات ایران را نیز افزایش دهد. وی تأکید کرد ایران عملاً وارد جنگ با اسرائیل از طریق شاخه های فرعی خود از جمله حزب الله لبنان شده است و خطرات حزب الله برای اسرائیل روز به روز بیشتر می شود.

این مقاله می افزاید: ایران علاوه بر حمایت از سوریه و حزب الله لبنان ، تلاش زیادی را در نوار غزه به کار گرفته است. ایران همچنین تلاش هایی برای تأثیرگذاری بر اعراب سرزمین های اشغالی انجام می دهند. فرضیه ای که مطرح است این است که ایرانی ها طی یک یا دو سال بودجه های زیادی را به صورت مستقیم بر ضد اسرائیل هزینه کنند. ایران قدرت های بسیار زیادی دارد و صنایع نظامی آن پیشرفته و توسعه یافته است. ایرانی ها در حال حاضر به حزب الله لبنان سالیانه بین 800 میلیون تا یک میلیارد دلار و به حماس ده ها میلیون دلار کمک می کنند. ارزیابی ما این است که هر اندازه که اوضاع اقتصادی ایران در نتیجه رفع تحریم ها بهبود یابد ، توانمندی های آن برای گرایش به سمت خاورمیانه افزایش پیدا می کند. ایرانی ها همچنین ابزارهای مبارزه را برای حزب الله لبنان و حماس ارسال می کنند.

وی در ادامه مقاله خود به اوضاع سوریه پرداخت و تأکید کرد : تغییرات بسیار زیادی طی سال های اخیر در این کشور ایجاد شده است، حدود پنج سال پیش یعنی زمانی که من فرمانده منطقه شمال بودند ، همواره تیپ ها و یگان های ارتش سوریه را در نوار مرزی مشاهده می کردم، اما امروز هنگام گشت زنی و پیشروی در منطقه مثلث مرزی بین اسرائیل ، اردن و سوریه در کیلومترهای اولیه به سمت جبل الشیخ در ابتدا می توان استحکامات داعش را مشاهده کرد که با نام شهدای یرموک در آنجا مستقر هستند، وقتی بیشتر به سمت شمال و منطقه قنیطره پیش برویم، شبه نظامیان شیعه در آنجا مستقر هستند. در شمال بلندی های جولان نیز ارتش سوریه و نیروهای حزب الله لبنان حاضر هستند. به این ترتیب می توان گفت موقعیت مرزهای اسرائیل با سوریه بسیار پیچیده و همواره در حال تغییر است.

در دو سال اخیر گروهی در سوریه روی کار آمده است که ارتش اسرائیل هرگز آن را در برنامه های کاری خود قرار نداده بود . این گروه بخش های وسیعی از اراضی سوریه را در اختیار گرفته بود. هزاران عرب مسلمان از مناطق خاورمیانه و کشورهای مختلف غربی به این گروه یعنی داعش پیوستند که می توان به حضور بیش از 600 نفر از بلژیک ، 1000 نفر از فرانسه و حامیانی از انگلیس، استرالیا و حتی اسرائیل در آن اشاره کرد. این افراد با سه یا چهار هفته آموزش به جنگ ارتش های نظامی می روند. باوجود ائتلاف های مهمی که بر ضد این پدیده شکل گرفته است ، اما می توان گفت این پدیده بین سال های 2014 و 2015 دستاوردهای تأثیرگذاری را برای خود محقق کرده است.

با این وجود در ماه های اخیر تغییرات مهمی در سوریه ایجاد شده است ، موفقیت این محافل بر ضد بشار اسد رئیس جمهور این کشور متوقف شده و آنها در برخی مناطق عقب نشینی نیز داشته اند. با این وجود به نظر می رسد درگیری در این کشور سال های طولانی ادامه داشته باشد. سختی های زیادی در مسیر رسیدن به یک سازش سیاسی یا دستیابی به دستاوردهای واقعی نظامی در این جنگ وجود دارد. حتی اگر ضربات زیادی به داعش وارد شود، این فرضیه وجود دارد که درگیری ها بر ضد گروه های سلفی در این کشور تا سال های طولانی ادامه پیدا کند.

آیزنکوت می افزاید: موفقیت های به وجود آمده بر ضد داعش این امکان را مطرح می کند که فعالان داعش در نهایت سلاح های خود را بر ضد اسرائیل و اردن نیز به کار بگیرند، این موضوع را می توان در نزدیکی منطقه استراتژیک و ارتباط بین این دو طرف یا استقرار نیروهای داعش در مرزهای اردن و اسرائیل ارزیابی کرد.

تهدیدات مطرح بر ضد رژیم صهیونیستی

تهدید اصلی برای ارتش اسرائیل در شرایط کنونی حزب الله لبنان است ، این گروه طی ده ها سال گذشته دیدگاه استراتژیک فراتر از برتری های اطلاعاتی ، زمینی و هوایی محقق کرده است. حزب الله بر 240 روستا ، شهر و منطقة شیعه نشین در جنوب لبنان مستقر است و سامانه های دفاعی این حزب و سکوهای پرتاب موشک و توپ های ضد تانک و سامانه های فرماندهی و مدیریت جنگ ها در هر یک از این مناطق استقرار دارند. توانمندی اساسی حزب الله لبنان در شرایط کنونی رسیدن به دقت بالاتر توانمندی های موشکی است. این در حالی است که سطح کمی موشک های خود را طی دهه اخیر از 10 هزار موشک به حدود 100 هزار موشک رسانده است.

وی در عین حال در تشریح نحوه برقراری آرامش در مرزهای لبنان مدعی می شود که این موضوع از منظر توانمندی های اسرائیل نیز متفاوت است. به گونه ای که از سال 2006 تاکنون توان عملیاتی ارتش اسرائیل و بویژه توان اطلاعاتی آن بهبود یافته است. با این وجود ارتش اسرائیل حزب الله لبنان را ارتشی بسیار قوی و دارای اتفاقات غافلگیر کننده می داند، این موضوع به عاملی دیگر برای برقراری آرامش در مرزهای دو طرف در دهه اخیر تبدیل شده است.

توانمندی های حزب الله لبنان در برابر ارتش اسرائیل تنها در تقابل توانمندی های موشکی نیست ، بلکه در نحوه قدرت و استفاده این حزب از نیروی انسانی نیز مشاهده می شود. حزب الله در دو سال اخیر در درگیری های سوریه وارد شده و تجربه گسترده ای را در اوضاع وسیعتر از گذشته به دست آورده است. با وجود اینکه حزب الله لبنان 1300 کشته و نزدیک به 15 هزار زخمی در این درگیری ها داده است ، اما با توجه به حجم نیروهای نظامی این حزب که بالغ بر 20 هزار نیروی اصلی و 25 هزار نیروی ذخیره است، توانمندی هایش افزایش پیدا کرده است.

گادی آیزنکوت عرصه فلسطین را در کوتاه مدت نگران کننده ترین عرصه توصیف کرده و می گوید که بعد از یک دهه آرامش نسبی در کرانه باختری واقعیت های ناآرامی در جنوب سرزمین های اشغالی شکل گرفته است و سه دوره درگیری با نوار غزه انجام شده است. از اکتبر سال 2015 نیز موج جدیدی از تنش ها دارای ابعاد متفاوت از گذشته شکل گرفته و جوانان و زنان و مردان بدون گرایش های سازمانی و بدون اخطارهای از پیش اعلام شده عملیات های مختلف با سلاح سرد را انجام می دهند که گاها هزینه های خونباری به جای گذاشته است.

این مقام نظامی رژیم صهیونیستی می افزاید که برای شناخت این موقعیت جدید و تقابل با آن باید گرایش های عمیق موجود در جامعه فلسطین مورد درک و فهم قرار گیرد. ارتش ها و سرویس های اطلاعاتی عمدتاً بر روی دو موضوع اساسی متمرکز می شوند. قطب اول شامل تصمیم سازان و سازماندهی فرماندهی نیروهای دشمن است و قطب دوم توانمندی های دشمن را در بر می گیرد. اما جریان های عمیق موجود در نزد طرف مقابل موضوعی است که فهم آن مشکل بوده و در عین حال نگرانی بیشتری را ایجاد می کند.

این مقاله می افزاید که حمله صخره سخت که 51 روز طول کشید، خسارت های زیادی به طرفین به ویژه طرف فلسطینی وارد کرد، از آن زمان تاکنون آرامش نسبی در جنوب سرزمین های اشغالی ایجاد شده است. به گفته ایزنکوت درست است که حماس تلاش گسترده ای برای احیای مجدد توانمندی های خود از جمله توان موشکی و حفر تونل های هجومی به سمت سرزمین های اشغالی انجام می دهد ، اما سال 2015 آرام ترین سال درمیان دوره های نزدیک به خود بود، به گونه ای که در آن هیچ نظامی و غیرنظامی دچار آسیب نشد. 24 موشکی که از نوار غزه به سمت سرزمین های اشغالی شلیک شد نیز در اراضی باز به زمین افتاد و هیچ آسیب و جراحت انسانی به بار نیاورد. با این وجود در منطقه مذکور امکان گسترده ای از وقوع انفجار بزرگ وجود دارد.

فرمانده ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در این مقاله می افزاید که در کوتاه مدت دو تهدید وجود دارد که رو به کاهش است و دو تهدید دیگر رو به افزایش هستند. تهدید احتمالی اول که به سمت افزایش گرایش پیدا می کند، از دیدگاه های حزب الله لبنان و حماس سرچشمه می گیرد. چرا که این جریان ها تلاش خود را برای توسعه سلاح موشکی و افزایش دقت آن بعلاوه حفر تونل های هجومی به سمت سرزمین های اشغالی به کار می گیرند. دومین تهدیدی که رو به افزایش دارد ، تهدیدات الکترونیکی (سایبری) است. تهدیدی که از این منبع ناشی می شود ، در این نکته حائز اهمیت است که از فاصله دور نیز قابل تحقق است و می تواند دستاوردهای زیادی را داشته باشد. چالش های زیادی در این زمینه وجود دارد و البته ارتش اسرائیل برای پاسخ گویی به این تهدیدات توانمندی های خود را تقویت می کند.

دو تهدید دیگر که از دیدگاه این مقام صهیونیست در حال افول و کاهش است، در درجه اول تهدید نیروی هوایی و نیروی دریایی و وتیپ ها ویگان های دولت های متخاصم با اسرائیل است که رو به کاهش گذاشته اند. تهدید دوم نیز تهدیدهای غیر کلاسیک است که به ادعای این مقام صهیونیست در نتیجه توافق هسته ای بین ایران و غرب و خارج شدن سلاح های شیمیایی از سوریه رو به کاهش گذاشته است.

طرح پنج گانه گدعون

گادی در بخشی از این مقاله به تشریح طرح پنج گانه گدعون پرداخته و می نویسد که در کنار سیاست استفاده از زور بر ضد تهدیدات فرارو، ارتش اسرائیل در سال های اخیر اقدامات مهمی را در ایجاد یک طرح جدید آغاز کرده است. این طرح باعث تقویت توانمندی های ارتش اسرائیل می شود که طرح گدعون نام دارد. این طرح از سال 2016 آغاز شده است و دیدگاه اساسی آن مبتنی بر کاهش حجم ارتش اسرائیل و تمرکز بر انجام مأموریت های اساسی ، تقویت مهارت تیراندازان، تقویت آمادگی و لیاقت عناصر و آموزش و اولویت دادن به این مسایل نسبت به مأموریت های دیگر است.

بر اساس دیدگاه آیزنکوت طرح گدعون مبتنی بر این نکته است که ارتش اسرائیل با هزینه واقعی و درست خود سازگاری داشته باشد و به این ترتیب حجم ارتش نظامی و عناصر دائم حاضر به خدمت و افراد ذخیره کاهش پیدا می کند و در عین حال توسعه یگان های قوی و بسیار آموزش دیده و سازگار با تمامی شرایط در دستور کار قرار می گیرد. این در حالی است که حتی در صورت کاهش حجم ارتش اسرائیل نیز، این ارتش در مقابل ارتش های دیگر بسیار پرحجم است. یکی از تصمیمات بزرگی که ارتش اتخاذ کرده است ، تشکیل شاخه سایبری برای تعامل با تحولات موجود در این عرصه و ادغام بین شاخه زمینی و بخش لوجستیک (حمل و نقل) است. به این ترتیب ساختار یگان های ویژه در یک تیپ جمع آوری می شوند و فرماندهی عمق نیز تثبیت می شود. در این شرایط لشکر 98 به لشکر عمق نظامی تبدیل شده وتوانمندی های لازم برای این مأموریت را کسب می کند.

چالش های فرا روی ارتش اسرائیل

اولین چالش فراروی ارتش رژیم صهیونیستی حفظ بازدارندگی منطقه ای رژیم و سهیم بودن در شکست داعش و توسعه آرامش و امنیت خود تا حد امکان است. این موضوع از طریق حفظ توافق نامه های سازش و مناسبات ویژه با مصر و اردن قابل تحقق است. البته این چالش در سایه تحولاتی که منطقه شاهد آن است، چالشی ساده به نظر نمی رسد.

چالش دوم موضوع تقویت قدرت چند بعدی ارتش اسرائیل برای دفاع و مانور هوایی ، زمینی و دریایی است. رژیم اسرائیل برای رسیدن به این هدف ابزارهای زیادی را به کار گرفته تا بتواند از موجودیت خود در شرایط عادی و جنگی دفاع کند. نحوه تقابل رژیم صهیونیستی در بخش دریایی در این زمینه از طریق خرید کشتی های جنگی است. اسرائیل تقویت بخش سایبری را نیز مورد توجه قرار داده است. به صورت کلی ارتش اسرائیل به دنبال تقویت توانمندی های اطلاعاتی ، هوایی ، دریایی و سایبری در برابر قدرت نیروهای زمینی و چالش های است که از جبهه لبنان و نوار غزه احساس می کند. در همین راستا اسرائیل نیازمند ایجاد تداخل در تمامی مؤسسات نظامی و تعمیق این تداخل ها و هماهنگی ها با موساد و شاباک و دیگر مؤسسات جاسوسی و اطلاعاتی است تا بتواند قدرت ارتش اسرائیل را افزایش دهد.

چالش دیگر که فراروی رژیم صهیونیستی قرار دارد ، حفظ موقعیت موجود در نوار غزه و از بین بردن تلاش ها برای نفوذ زیرزمینی به اراضی اشغالی از طریق حفر تونل ها است. چالش تونل ها به این ترتیب به یکی از اولویت های اصلی رژیم صهیونیستی تبدیل می شود.

موضوع چالش آفرین دیگر تلاش برای تقویت امنیت و آرامش در کرانه باختری در برابر موج روزافزون ناآرامی ها است. این موضوع با هوشیاری عملیاتی و اطلاعاتی از یک طرف و امید دادن به ساکنان فلسطین از طرف دیگر قابل تحقق است. این مقام ارشد صهیونیستی معتقد است که افزایش فشارها و محاصره مناطق فلسطینی می تواند یک اشتباه بزرگ در این زمینه به شمار رفته و در نهایت به ضرر اسرائیل تمام شود.

آیزنکوت همچنین معتقد است که باید بازدارندگی موجود در عرصه شمالی نیز حفظ شود و علاوه بر این بازدارندگی ، قدرت ارتش اسرائیل به عنوان یک دشمن غیر قابل پیش بینی به رسمیت شناخته شود.

گادی آیزنکوت رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در پایان این مقاله می نویسد: ما در دوره ای از خطرات و فرصت ها قرار داریم و باید اسرائیل را به عنوان جزیره ای از ثبات و قدرت نظامی و علمی در منطقه تثبیت کنیم و خود را برای خطرات فرارو و مدیریت خطرات موجود آماده کنیم. بدون مدیریت هوشمندانه خطرات، ارتش اسرائیل به سختی می تواند به سمت جلو حرکت کرده و خود را برای چالش های فرارو آماده کند.

نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود

گردآورنده: آبگينه ث.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هر چند پير و خسته دل و ناتوان شدم ««« »»» هر گه که ياد روی تو کردم جوان شدمچالش ها و خطرات فراروی ارتش رژیم صهیونیستی


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : آبگينه ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها :

مطالب مرتبط