چطور سحرخیز شدم؟

چگونه سحرخیز شدم؟

ساعت زنگ می‌زند و شما خاموشش می‌کنید. پس از مکث لغزش، برمی‌خیزید و در تخت می‌نشینید. گوشی خود را برمی‌دارید و نورش اتاق تاریک را روشن می‌کند. پیام‌ها، اخبار و حالت آب‌وهوا را می‌خوانید. با خود فکر می‌کنید: "هنوز نیمه‌خوابم. بقیه پیام‌ها را می‌خوانم تا هشیارشم”. پانزده دقیقه دیگر می‌گذرد. خواب نیستید، اما کاملاً هم بیدار نیستید.
وب‌سایت پنجره خلاقیت: ساعت زنگ می‌زند و شما خاموشش می‌کنید. پس از مکث لغزش، برمی‌خیزید و در تخت می‌نشینید. گوشی خود را برمی‌دارید و نورش اتاق تاریک را روشن می‌کند. پیام‌ها، اخبار و حالت آب‌وهوا را می‌خوانید. با خود فکر می‌کنید: "هنوز نیمه‌خوابم. بقیه پیام‌ها را می‌خوانم تا هشیارشم”. پانزده دقیقه دیگر می‌گذرد. خواب نیستید، اما کاملاً هم بیدار نیستید.

پنج سال پیش بر آن شدم سحرخیز شوم

ذاتاً سحرخیز نبودم. وقتی که باید برای کار یا جلسه‌ای صبح زود بیدار می‌شدم، شبیه توصیفات بالا بودم. به‌زور از تخت بلند می‌شدم. اما مجذوب پتانسیلِ صبح زود بودم. ساعات اولیه روز همانند یک هدیه بود، چندین ساعت که می‌توانست برایم مفید باشد و برای روز تهیه شوم.

من یک فرد شب‌زنده‌دار بودم و می‌دانستم برای تغییر این روند نیاز به یک برنامه دارم. برای همین تحقیقات و تجربیانت دیگران را خواندم و چندین تا امتحان ساده روی خودم به انجام رساندم. برنامه را از بیدار ماندن تا دیروقت به زود استراحت کردن و زود بیدار شدم عوض کردم و در ساعات آرام ِاول صبح، کلی کار مفید انجام می‌دهم. تجربیاتم برای افرادی که می‌خواهند سحرخیز شوند:

قهوه، نور و کاری برای به انجام رساندن

این‌ها ابزارهای من برای یک صبح کامیاب است. قهوه به‌طور فریب آمیزی اهمیتی می دارد. بدون شک کافئین خیلی خوب است، اما تهیه کردن قهوه حدود پانزده دقیقه طول می‌کشد. این کار مرا سرگرم نگه می‌دارد تا دوباره به باتلاق بی‌ثمری برنگردم. در عوض، در آشپزخانه می‌مانم، کم‌کم بیدار می‌شوم و به‌روزی که جلو رو دارم فکر می‌کند.

اهمیت نور در بیدار شدن را دست‌کم نگیرید. ما به‌گونه‌ای تنظیم‌شده‌ایم که در تاریکی استراحت بکنیم و در روشنایی بیدار شدیم. نمی‌توانید برای بیدار شدن منتظر طلوع خورشید بمانید. بنابراین به نور مصنوعی نیاز دارید. وقتی که بیدار می‌شوم تمام چراغ‌های ساختمانم را روشن می‌کنم. سعی می‌کنم همیشه طلوع آفتاب را بینم. حتی اگه یک یا دو ساعت پس از بیدار شدن باشد.

برای بیدار ماندن به یک فعالیت نیاز دارید. ورزش کردن یک فعالیت مناسب برای نخست صبح است. همچنین ظرف شستن، اتو کردن لباس‌ها یا مرتب کردن آپارتمان مدد می‌کند بیدار شوم و پیش از شروع روز احساس مفید بودن کنم. اما حتی باوجوداین چیزها، بازهم بیدار شدن دشوار است و باید برنامه‌ی عصر و شب خود را نیز عوض کنید.

شب‌های پیش

نگاه بکنید که به چندین ساعت خواب در روز نیاز دارید. من پس از هفت یا هشت ساعت خواب احساس خوبی دارد (گاهی اوقات ۹ ساعت، به‌خصوص در زمستان). اکثر روزها ساعت ۵:۴۵ از خواب بیدار می‌شوم؛ پس ساعت ۹:۴۵ می‌خوابم.

به تأثیرات غذا و نوشیدنی در خواب دقت دارید. شواهد زیادی وجود دارد که الکل کیفیت خواب را خوب تر نمی‌کند. شکلات تلخ نیز حاوی کافئین است و خواب را مختل می‌کند. همچنین یاد گرفته‌ام که به چه صورت محیطم را آرام کنم تا سیگنال "خواب” به بدنم فرستاده شود. با کاهش دادن نور شروع می‌کنم. هر شب ساعت ۷ پرده‌ها را می‌کشم.

- ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد -

نگارش : فرامرز س.

موفقیت و شادکامی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مژدگانی بده ای دل که دگر مطرب عشق ««« »»» راه مستانه زد و چاره مخموری کردچطور سحرخیز شدم؟


TT / 75 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : فرامرز س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : موفقیت و شادکامی
برچسب ها : سحرخیز

مطالب مرتبط