چندوچون طرح "پاسخگویی وزرا و ریاست جمهوری به نمایندگان مجلس"/مجلس نظارت صحیحی بر دولت ندارد Serze

جزئیات طرح "پاسخگویی وزرا و رئیس جمهور به نمایندگان مجلس"/مجلس نظارت درستی بر دولت ندارد Tasnim

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس کشورمان با تشریح چند و چون طرح "پاسخگویی وزرا و ریاست جمهوری به نمایندگان مجلس گفت:‌ مجلس ‌نظارت ‌درستی بر دولت ندارد‌.

محمدرضا صباغیان بافقی در مکالمه با روزنامه نگار تسنیم در یزد، اظها ر داشت: سبکی که قرار است در مجلس مورد رای قرار گیرد، پاسخگویی وزرا و ریاست جمهوری به نمایندگان را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس دو وظیفه قانون گذاری و نظارت را بر عهده دارند، گفت: متاسفانه همه اعتراف داریم که باوجود وجود ابزارهای استیضاح، سوال و تفحص در مجلس به خوبی صورت نمیگیرد.

نماینده مردم بافق، بهاباد، ابرکوه، خاتم و مهریز در مجلس کشورمان ادامه داد: همه ما به این بحث معترف می باشیم و آفت و ریشه تمام معضلات کشور همین است که مجلس در زمینه نظارت به خوبی وارد نمی شود.

صباغیان با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس اگه خود آنها را به خواب زده اند بیدار شوند، گفت: معضلات کشور نبود نظارت است، نمیبایست دولت ها را متهم کنیم، مشکل مهم ضعف های کشور از مجلس است.

پرسشهای ملی نمایندگان از وزرا با گرفتن امتیازات محلی کنار گذارده میشوند

وی با تاکید بر این که متاسفانه لوازمی که برای استیضاح وزرا در اختیار نمایندگان قرار گرفته، برای گرفتن امتیاز در حوزه انتخابیه به کار گرفته میشود، عنوان کرد: دوره پیش سه هزار و 500 سوال به مجلس وارد شده که فقط 78 مورد آنها در مجلس وارد شده و نمایندگان از جوابهای 25 سوال قانع نشده اند.

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور ادامه داد: مابقی سوال ها در پیچ و خم راه و با گرفتن امتیاز ها به وسیله بعضی نمایندگان در حوزه های انتخابیه کنار گذارده شده و یا اصلا مطرح نشده اند.

صباغیان تاکید کرد: سوال ملی در مجلس مطرح می شود ولی متاسفانه با دریافت چند امتیاز محلی و استانی این سوال خطیر را بی خیال میشویم و وزیر بی هیچ جوابی به کارش ادامه می دهد.

وی ادامه داد: به واسطه این طرح، ریاست جمهوری و وزرا در طول دوره کاری خود آنها سه مرتبه به مجلس سر زده و در رابطه با اقدامات، فعالیت ها و برنامه های آینده به نمایندگان پاسخ می دهند.

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور یاد آوری کرد: جوابی که وزرا به نمایندگان می دهند هم باید به واسطه شاخص و آمارهای مستند باشد، به این معنی که وقتی مردی بیان می کند من اعتیاد، قاچاق و نکات گوناگون دیگر را کاهش دادم، باید به واسطه آمار مستند باشد.

صباغیان اضافه کرد: وزرا باید پاسخ درست و حسابی به نمایندگان بدهند، نقل بکنند سال پیش چه حالتی داشتیم، سال جاری در کجا می باشیم و سال بعد باید به چشم اندازی رسیم، نه اینکه مردان برای ما روضه بخوانند و ما هم به سادگی از سوال خود دست بکشیم.

وی با تاکید بر این که وزیر بوده که در دوره پیش 5 بار به مجلس آمد ولی چه چیزی از حضور وی دستگیر نمایندگان شد، عنوان کرد: این حالت باعث می شود که از خارج مجلس به ریش ما خنده بکنند.

عضو کمیسیون شورا ها و امور داخلی مجلس کشورمان ادامه داد: این طرح جلوی چنین مشکلاتی را می گیرد و هر وزیر و ریاست جمهوری باید ماه مرداد هر سال به مجلس سر زده و به واسطه شاخصی که در مجلس تعیین می شود اقدام به شفاف سازی کند.

صباغیان در رابطه با شاخص ها گفت: اینکه ما نقل بکنیم قاچاق کاهش داده شده و مثلا از 25 میلیارد دلار به 10 یا 12 میلیارد دلار رسیده هیچ چیزی را نشان نمی دهد، ما باید شاخصی تهیه کنیم که نتوانیم به این صورت آمار در اختیار قرار دهیم آن هم آمارهایی که روزمره عوض میشود.

وی یاد آوری کرد: گزارش ها باید به واسطه شاخص های تمجید شده کمی و کیفی به نمایندگان در اختیار قرار داده شود و پس از اینکه وزیر ذیربط گزارشش را ارائه داد، در حالیکه نمایندگان قانع شدند که هیچ، ولی اگه قانع نشدند صبر نکنیم وزیر 4 سال بماند و بعد چشم بدوزیم که مجدد رای اعتماد نیاورد یا به عنوان وزیر دور بعد شناسایی نشود.

وزیری که قابلیت کار ندارد باید کنار گذارده شود

نماینده مردم بافق، بهاباد، ابرکوه، خاتم و مهریز در مجلس کشورمان تاکید کرد: اگه وزیر قادر نیست کار کند، اگه قابلیت ضروری را ندارد و در طول یک سال نتوانست معضلات را از بین برد، باید کنار گذارده شود، باید با وی وداع کنیم.

صباغیان به معضلات بسیاری که مردم در اثر ناپاکی هوا و راهبندان، بیکاری و اعتیاد و مسائل گوناگون دیگر با آن روبه رو می باشند اشاره داشت و گفت: تا به الان چه کسی اقدام درست و مناسب در این زمینه کرده، نمایندگان چه حرکتی برای کاهش این معضلات داشته اند، به چه دلیل فقط به داد زدن در مجلس اکتفا می کنیم، این داد زدن ها را مردم هم در کوچه و مکانها دارند.

وی اضافه کرد: کدامین یک از ما اقدام عملی به انجام رساندیم، به واسطه این طرح وزرا و ریاست جمهوری ناگزیر می باشند که به نمایندگان پاسخ دهند و در حالیکه نمایندگان از آنها راضی نبودند کنار گذارده شوند.

عدم حضور هیچ یک از روسای جمهور تاریخ انقلاب در مجلس

عضو کمیسیون شورا ها و امور داخلی مجلس کشورمان بیان کرد: به چه دلیل در 40 سالی که از انقلاب میگذرد هیچ یک از روسای جمهور حتی یک مرتبه برای پاسخگویی به نمایندگان وارد مجلس نشده اند، مگه این ابزار در دست نمایندگان گذارده نشده است؟

وی ادامه داد: وقتی که نمایندگان به این صورت عمل کنند و تکلیفی که قانون به دوش آنها گذاشته را به خوبی عملیاتی نکنند، معلوم است که ریاست جمهوری و وزرا از آنها به وحشت افتی ندارند، معلوم است که از استیضاح و کنار گذارده شدن هم نمی به وحشت افتند.

صباغیان اضافه کرد: حتی اگه این طرح به استیضاح هم کاری نداشته باشد ولی هر سال وزرا و ریاست جمهوری را ناگزیر به پاسخگویی کند خوب است، همین که باعث شود وزیر خود را ناگزیر به پاسخگویی بداند حاصل خوبی دارد.

مردم بخاطر وجود مجلس ضعیف در حال دشواری کشیدن می باشند

نماینده مردم بافق، بهاباد، ابرکوه، خاتم و مهریز در مجلس کشورمان اضافه کرد: این ضعف ما نمایندگان است و مردم بخاطر مجلس ضعیف در حال عذاب کشیدن می باشند، مجلس حقیقتا در حال آب شدن همانند یک قالب یخ می باشند.

وی با تاکید بر اینکه این طرح نه تنها عملکرد وزرا و ریاست جمهوری را ضعیف نمیکند بلکه باعث تقویت فعالیت آنها هم می شود، عنوان کرد: وقتی که ریاست جمهوری و وزیر خودش را ناگزیر بداند که به نمایندگان پاسخ دهد، قطعا به گونه ای عمل می کند که بتواند رضایت نمایندگان را به سوی خود کشد.

عضو کمیسیون شورا ها و امور داخلی مجلس کشورمان تاکید کرد: وقتی که این طرح در کشور ما اجرایی شود، وزیری که از مجلس رای اعتماد می گیرد از همان روز نخست آغاز به اجرای برنامه بسیار توانا می کند که بتواند سال بعد هم در پست وزارت به فعالیتش ادامه دهد.

صباغیان در رابطه با اینکه چه تمهیدی برای پیش گیری از امتیاز دهی وزرا به نمایندگان برای گریز از استیضاح در این طرح نگاه شده، عنوان کرد: این طرح یک وظیفه برای نمایندگان است در حالیکه بسیاری از سوال ها و استیضاح های فعلی سیاسی است و طبیعی است که رای قانع شدن یا نشدن نمایندگان هم سیاسی است.

نماینده مردم بافق، بهاباد، ابرکوه، خاتم و مهریز در مجلس کشورمان عنوان کرد: ولی با این طرح، دیگر یک نماینده با دید سیاسی از وزیر سوال نکرده بلکه وزیر خودش قادر نبوده نمایندگان را قانع کند، در این حالت وزیر مانند الان قادر نیست به نمایندگان سوال کننده امتیاز بدهد چون در آن صورت باید به نزدیک 300 نماینده امتیاز دهد که چنین چیزی دست نیافتنی است.

****************************

مسئول متن : سپيده ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بار دل مجنون و خم طره ليلی ««« »»» رخساره محمود و کف پای اياز استچندوچون طرح "پاسخگویی وزرا و ریاست جمهوری به نمایندگان مجلس"/مجلس نظارت صحیحی بر دولت ندارد Serze


TT / 319 --- TP / 25%

گردآوری شده توسط : سپيده ز.
تاریخ گردآوری : 2017-08-13
در دسته بندی : نظارت
برچسب ها : نمایندگان , وزرا , مجلس , جمهور , دبیرکل , Tasnim

مطالب مرتبط