کارگردان برنده اسکار همه را غافلگیر کرد

کارگردان برنده اسکار همه را غافلگیر کرد

سینما - مایکل مور کارگردان آمریکایی برنده جایزه اسکار با اعلام نمایش فیلم مستندی درباره آقای دونالد ترامپ هواداران خود را سوپرایز ساخت.

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، این فیلم ۷۳ دقیقه ای با عنوان «مایکل مور در سرزمین ترامپ» برای نخستین بار سه شنبه شب 27 مهرماه به صورت رایگان برای تماشاگران در نیویورک به نمایش درآمد و نمایش آن از چهارشنبه ۱۹ اکتبر به مدت یک هفته در نیویورک و لس آنجلس ادامه خواهد داشت.

مستند «بعدش به کجا هجوم کنیم» به کارگردانی مایکل مور به عنوان نخستین اثر مایکل مور در طول شش سال گذشته در فستیوال تورنتوی ۲۰۱۵ رونمایی شد. این مستند پس از آن در ماه فوریه در ۳۰۰ سالن سینما نمایش شد و به به فروش رسانی برابر با ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسید. حال این کارگردان به فاصله لغزش مستند «مایکل مور در سرزمین ترامپ» را با هدف تاثیر قرار دادن بر نتیجه رای گیری ایالات متحده و پیش گیری از رسیدن ترامپ به قصر سفید به سینما عرضه کرده است.

مایکل مور که در رای گیری ریاست جمهوری از مخالفان سرسخت آقای دونالد ترامپ است، در آغازین این فیلم مستند به تماشاگران گفت: «هدف ما این است که در روزهای آینده تا مکانی که امکان می دارد آمریکایی های بیشتری را به تماشای این فیلم بنشانیم.»

این مستند قالب اجرای زنده دارد و در آن مور را می نگاه کنیم که روی صحنه درباره دو نامزد ریاست جمهوری گفتمان و رویدادهای پس از رییس جمهور شدن هر کدام را حدس میزند. این مستند کمتر از دو هفته پیش در دو شب پیاپی در اوهایو فیلمبرداری شده است. اوهایو مکانی است که ترامپ در مرحله نخست در آنجا رای گیری چهار برابر کلینتون رای به دست آورد.

مور توضیح داد: «در نظر ما اوهایو سرزمین ترامپ است. من قصد نداشتم این مستند را در جاای امن و آرام بسازم بلکه می درخواستم به جاای بروم که برای ساخت این مستند نیاز به تعداد زیادی نیروی امنیتی داشته باشم که البته داشتم.»

از وقت انتشار خبر نمایش مستند مایکل مور در نیویورک تعداد زیادی از تالارهای سینما در ایالات متحده داوطلب نمایش آن پیش از رای گیری ریاست جمهوری شده اند. این کارگردان اعلام کرد که به زودی مستند خود را در سرویس های ویدئو هنگام خواست روی اینترنت نیز انتشار خواهد داد.

کارگردان «بولینگ برای کلمباین» در مستند خود با اشاره به این موضوع که خانمها به صورت ذاتی معضل آفرین نیستند، گفت: «هیچ خانمی بمب هسته یا هیدروژنی اختراع نکرده است و هیچ فرزندی تاکنون با تفنگ به مدرسه نرفته تا دیگران را به رگبار ببندد. در واقعیت از جانب ۵۱ درصد از افراد جامعه خطری ما را به مخاطره نمییاندازد.»

در خلاصه قصه مستند آمده است: «فیلمی را نگاه بکند که جمهوری خواهان ایالات متحده خواستار نابود شدن آن هستند. مایکل مور کارگردان برنده جایزه اسکار به قلب قلمرو دشمن رفته و با جسارت یک برنامه یک نفره را در صحنه اجرا کرده است. در قلب سرزمین ترامپ چندین هفته پیش از رای گیری ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶»

مایکل مور با پروژه های سیاسی از این دست چندان بیگانه نیست. یکی از کامیابترین آثار او مستند بلند «فارنهایت ۱۱ / ۹» است که در اوج رقابت رای گیری ایالات متحده جرج دبلیو بوش را نشانه رفت. البته در نهایت جرج بوش در رای گیری برابر جان کری پیروز شد ولی مستند مایکل مور با اقبال گسترده تماشاگران دنیا روبه رو شد و ۲۲۲ میلیون دلار در سر تا سر دنیا به فروش رساند.

_____________________

تهیه و تدوین : پاكناز ف.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صوفيان جمله حريفند و نظرباز ولی ««« »»» زين ميان حافظ دلسوخته بدنام افتادکارگردان برنده اسکار همه را غافلگیر کرد


TT / 112 --- TP / 20%

گردآوری شده توسط : پاكناز ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : غافلگیر
برچسب ها : اسکار

مطالب مرتبط