کاشی جم بروجرد در انتظار تحقق وعده‎های مسئولان/ تسهیلات بانکی؛ مسکن یا حلال مشکلات صنعت بروجرد

کاشی جم بروجرد در انتظار تحقق وعده‎های مسئولان/ تسهیلات بانکی؛ مسکن یا حلال مشکلات صنعت بروجرد

با تعطیلی کارخانه کاشی جم بروجرد کارگران بیکار شده این کارخانه در انتظار تحقق قول‎های مسئولان مبنی بر راه‎اندازی دوباره چرخ‎های فعالیت این کارخانه هستند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از بروجرد، متاسفانه طی سال‎های اخیر و با کند و نیمه جان شدن آهنگ فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان به مرور خبر تعطیلی برخی از کارخانجات و کارگاه‎های کوچولو و بزرگ تولیدی به گوش رسید.

کاشی جم نیز یکی از کارخانجاتی بود که در نهایت در برابر انبوه معضلات تاب نیاورد و بعد از فراز و فرودهای متعدد چاره‎ای جز تعطیلی نگاه نکرد و تسلیم درگیری‎های انبوهی شد که شاید اندکی آینده‎گریه نکن می‎قادر بود، شرایط کنونی را برای آن رقم نزند.

اگه چه در اکثر قریب به اتفاق عوامل احتمالی دخیل در تعطیلی کارخانجات عدم سرمایه در گردش به عنوان درگیری عمده مطرح و دوای این درد در دریافت تسهیلات بانکی نگاه کرده می‎شود، اما به نظر می‎رسد، بهره گیری از ابزار مدیریتی توانا و پرهیز از اهمال نسبت به برخی معضلات و موانع ریز و درشت و رفع آنها در وقت مقتضی می‎تواند، گزینه تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی را در بسیاری از موارد کنار زند.

آشنایی با هنر کشف کردن بازارهای هدف مطمئن، ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی و استفاده ادارات و سیستم‎های اجرایی از تولیدات بومی در اجرای پروژه‎های عمرانی و خدماتی راهکارهای دیگری است که با اندکی توجه و اعمال آنها می‎توان حیات کاری بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی را تضمین کرد.

به هر حال اینک و با تعطیلی کارخانه کاشی جم کارگران بیکار شده آن و خانواده‎های آنها چشم به راه تحقق قول‎های مسئولانی هستند که حمایت جدی و توانا از تولید بومی یکی از سیاست‎ها و اصول کاری اولویت‎دار آنها محسوب می‎شود.

از سویی توجه مدیران ارشد استانی به شهرستان بروجرد و تلاش بی‎وقفه و مثمر ثمر در جهت رفع کاستی‎ها و کمبودهای آن البته با رعایت اصل مهم عدالت محوری در ارائه خدمات فاکتور بسیار اهمیتی می داری در حل بسیاری از گره‎های کور این شهرستان و رشد و پیشرفت همه جانبه آن است.

در کنار تمرکز بر روی کشف کردن راهکارهای منطقی و عملیاتی برای احیای دوباره واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل شده و فعال کردن دوباره چرخ تولید آنها، اجرای سیاست‎هایی با هدف پیش گیری از بروز بحران در واحدهای فعال ضرورتی انکارناپذیر دارد.

*فعالان عرصه تولید و صنعت حامی ندارند

یکی از کارگران اخراج شده کارخانه کاشی جم بروجرد نقل کرد: تعطیلی این کارخانه معضلات معیشتی و خانوادگی زیادی را برای کارگران این کارخانه رقم زده و آنها را در تامین مخارج‎های زندگی ناتوان کرده است.

وی که تمایلی به بیان نام خود ندارد، بیان کرد: متاسفانه مسئولان امر با بی‎تفاوتی از کنار معضلات قشر کارگر می‎گذرند و آنقدر نسبت به رفع آنها اهمال می‎کنند که گاه راهی برای جبران مضرات وارد آمده به زندگی کاری و خانوادگی کارگران باقی نمی‎ماند.

وی عنوان کرد: مادامی که فعالان عرصه تولید و صنعت حامی نداشته باشند و کارگران سرگرم در کارخانجات به بهانه‎های گوناگون به صف بیکاران بپیوندند، چطور می‎توان به رونق اقتصادی شهرستان بروجرد خوش‎نگاه کن و امیدوار بود؟

*مکان خالی سیاست‎های کارآمد و راهگشا

یکی دیگر از کارگران نقل کرد: همواره معضلات مالی و عدم سرمایه در گردش عامل تعطیلی کارخانجات این شهرستان و بیکاری کارگران آنها نیست، بلکه در برخی موارد ناتوانی مسئولان امر در مدیریت بحران و مکان خالی سیاست‎ها و راهکارهایی برای فرار از آن مشکل آفرین می‎شود.

این کارگر بیان کرد: پیکره اقتصادی و تولیدی کشور از تحریم‎ها و معضلات اقتصادی زیان نگاه کرده است، اما در همه شهرستان‎ها حجم معضلات و موانع کار در حوزه تولید و صنعت به این اندازه بزرگ و شرایط به همین میزان وخیم است؟

وی بیان کرد: مسئولان ارشد شهرستانی و استانی باید آستین همت بالا زده و با ارائه راهکارهای منطقی به رویارویی با انبوه مشکلاتی توجه بکنند که گریبانگیر حوزه تولید و صنعت شده و این دمل چرکین در حال سرایت به همه واحدهای تولیدی و صنعتی است.

*چرخ تولید کاشی جم از حرکت ایستاده است

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد با اشاره به این که در حال حاضر تنها بخش اداری کارخانه کاشی جم بروجرد فعال است، نقل کرد: بخش تولیدی این کارخانه حدود دو ماه پیش تعطیل و قریب به 130 کارگر فعال در آن تعدیل شده‎ است.

محمدرضا علوی‎زاده عمده مشکل کارخانه کاشی جم بروجرد را عدم سرمایه در گردش خواند و بیان کرد: مسئولان این کارخانه تنها راه حل رفع این مشکل را در دریافت تسهیلات می‎آگاهی دارند و خواستار دریافت آن هستند.

وی خاطر نشان کرد: رفع معضلات و موانع توجه کرد تسهیلات به این کارخانه همچون سایر کارخانه‎های بزرگ استان از طریق کارگروه ملی در حال پیگیری است.

*عوامل گوناگون کاشی جم را به تعطیلی کشاند

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد تاکید کرد: یکی دیگر از معضلات کارخانه کاشی جم بروجرد انباشت بدهی به شرکت‎های خدمات‎رسان و سازمان تامین اجتماعی است.

علوی‎زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقش احتمالی سوء مدیریت در بروز بحران در کارخانه کاشی جم عنوان کرد: عوامل متعددی در ایجاد معضلات این کارخانه دخیل بوده است، به واژه دیگر در صورت وجود این احتمال عامل یاد شده به تنهایی نمی‎تواند، منجر به تعطیلی کارخانه شده باشد.

وی از مطرح شدن معضلات کارخانه کاشی جم بروجرد در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید لرستان خبر و ادامه داد: پیگیری‎ها توسط مدیران ارشد استانی به منظور رفع معضلات این واحد تولیدی همچنان ادامه دارد.

*درخواست دریافت تسهیلات در حال گذرانده شدن مراحل اداری است

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد بیان کرد: مسئولان کارخانه کاشی جم خواستار دریافت تسهیلات به منظور رفع مشکل عدم سرمایه در گردش شده‎اند و با توجه به این که در حال حاضر مانعی برای توجه کرد این تسهیلات وجود ندارد، در صورت گذرانده شدن مراحل اداری تسهیلات خواستی به این کارخانه توجه کرد می‎شود.

علوی‎زاده در تشریح عوامل دخیل در بروز مشکل یا بحران در سامان کاشی و یا دیگر صنایع شهرستان بروجرد اضافه کرد: تشدید تحریم‎های ظالمانه در سال‎های اخیر بروز معضلات در بسیاری از واحدهای تولیدی کشور را رقم زده است و کارخانجات بروجرد نیز از این معضلات در امان نمانده‎اند.

وی بیان کرد: عدم برنامه‎ریزی صحیح مسئولان کارخانه کاشی جم در توجه کرد بدهی‎های این کارخانه به شرکت‎های خدمات‎رسان و سازمان تامین اجتماعی، مشکل به فروش رسان محصولات تولیدی و تامین مواد اولیه نکته نیاز از دیگر معضلات این کارخانه به شمار می‎روند.

*اهتمام مدیران ارشد استانی در همراه کردن بانک‎ها

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد تاکید کرد: از سویی رکود ساخت و ساز در چندین سال اخیر تاثیر خود را برای روی بازار به فروش رسان همه واحدهای تولیدی مصالح آپارتمانی از جمله کارخانجات تولید کاشی بر مکان قرار داده است.

علوی‎زاده خاطر نشان کرد: همه معضلات و عوامل یاد شده در زیاد بکنی کارخانه کاشی جم این شهرستان به بانک‎ها، شرکت‎های خدمات‎رسان و سازمان تامین اجتماعی دخیل بوده است.

وی عمده مانع توجه کرد تسهیلات به کارخانه کاشی جم بروجرد را وجود چک برگشتی این کارخانه آگاهی داشت و تصریح کرد: یکی از سیاست‎های مدیران ارشد استانی در رفع موانع و معضلات جلو روی واحدهای تولیدی استان در دریافت تسهیلات نکته نیاز ارائه برنامه و راهکارهایی نظیر ملزم کردن بانک‎ها در همکاری با این واحدها بوده است که با در پیش گرفتن این سیاست موانع جلو روی توجه کرد تسهیلات به کارخانه کاشی جم مرتفع شده است.

*تداوم پیگیری‎ها برای راه‎اندازی مجدد کارخانه

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد بیان کرد: مسئولان ارشد استانی به منظور ادامه فعالیت واحدهای تولیدی لرستان همه تلاش خود را به کار بسته‎اند و همکاری آنها منجر به توجه کرد تسهیلات به واحدهای تولیدی بدون انتخاب کردن بدهی و جرائم این واحدها به بانک‎ها شده است.

علوی‎زاده تاکید کرد: معضلات کارخانه کاشی جم بروجرد با توجه کرد تسهیلات نکته نیاز برطرف می‎شود، البته پیگیری‎ها به منظور راه‎اندازی مجدد این واحد تولیدی ادامه دارد.

********************

گزارش از: مژگان شمس

********************

*****************************

تهیه شده توسط : شاهين م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

وفا مجوی ز کس ور سخن نمی‌شنوی ««« »»» به هرزه طالب سيمرغ و کيميا می‌باشکاشی جم بروجرد در انتظار تحقق وعده‎های مسئولان/ تسهیلات بانکی؛ مسکن یا حلال مشکلات صنعت بروجرد


TT / 155 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : شاهين م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بروجرد
برچسب ها : حلال , تحقق , مُسکن , صنعت , مسئولان , کاشی , تسهیلات

مطالب مرتبط