کامیابی حیرت آور محققان در خلق جانور زنده (3 عکس)

موفقیت حیرت انگیز دانشمندان در خلق حیوان زنده

تخمک های مصنوعی برای اولین بار در ظروف شیشه ای کشت شدند تا جانداران زنده ایجاد بشوند. طبق نظر کارشناسان بریتانیایی این یک پیشرفت بسیار چشمگیر است.
وب سایت کلیک: سرانجام دانشمندان با موفقیتی چشمگیر توانستند از تخمک های مصنوعی، حیوان زنده خلق کنند. تخمک های مصنوعی برای اولین بار در ظروف شیشه ای کشت شدند تا جانداران زنده ایجاد بشوند. طبق نظر کارشناسان بریتانیایی این یک پیشرفت بسیار چشمگیر است.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩


دانشمندان ژاپنی ثابت کردند که می شود از سلول های بافت دم موش ها استفاده کرد و آن ها را به سلول های بنیادی مبدل کرد و سپس در محیط آزمایشگاهی به تخمک تبدیلشان کرد. تخمک هایی که درون ظرف های شیشه ای قرار گرفته بودند بارور شدند تا به مرحله جنینی رسیدند و سپس در رحم موش ماده قرار گرفتند که این موش ۱۱ توله موش به دنیا آورد.

به نقل کرده یکی از اساتید دانشگاه کمبریج این یک پیشرفت بسیار چشمگیر است. اگه این پروسه در انسان هم جواب دهد خانم های بیشتری قادر هستند مادر شدن را آزمایند. همه خانم ها با تخمک متولد میشوند. تصور ما بر این است، مادامی که آن ها سالخورده تر می شوند تخمک های آن ها نیز پیر می شوند.
اما اگه قادر باش از سلول های بنیادی تخمک به وجود آورد، آن ها کاملا نو می مانند که در این صورت نوزادان سالم تری هم متولد خواهند شد. این تکنیک به زنهایی که با تخمک های کمی متولد شده اند و یا تخمدان های آن ها دیگر تخمک تولید نمی کند، یاری میرساند. دانشمندان معتقدند که این روش حتی به بازگشت جانداران منقرض شده هم یاری میرساند.

پروفسور هایاشی از دپارتمان توسعه بیولوژیکی سلول های بنیادی نقل میکنید "اولین باری است که تخمک از سلول های بنیادی در محیطی آزمایشگاهی تولید شده است؛ که به ما این سرنخ را می دهد تا تخمک انسانی از سلول های بنیادی تهیه کنیم”.

"حالا ما می بایست به دقت کیفیت تخمک های مصنوعی موش ها را چک کنیم. این بررسی به برنامه های انسانی در آینده یاری میرساند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس موفقیت حیرت انگیز دانشمندان در خلق حیوان زنده

دانشمندان سلول های بافتی را از دم یک موش گرفتند و آن را تبدیل به سلول های بنیادی پرتوان کردند که هر نوع سلولی را قادر هست تولید کند. آن ها نوعی مواد شیمیایی تولید کردند که شرایط یک تخمدان را تقلید می کرد، سپس سلول های بنیادی را تقویت کردند که به فولیکول مبدل شود _مجرای باریکی که در تخمدان است و تخمک تولید می کند_ دانشمندان توانستند که از آن فولیکول ها تخمک های سالم استخراج کنند. سپس تیم با اسپرم یک موش دیگر تخمک ها را بارور کردند و به رحم موش ماده رساندند که ۱۱ توله موش سالم به دنیا آمد.

طبق نقل کرده کارشناسان بریتانیایی این تحقیق جز تحقیقات بسیار کاربردی است که به نتیجه بسیار اهمیتی می داری دست کشف کرده است و از طریق آن می توان تخمک را به صورت کاملا مصنوعی تولید کرد.
به نقل کرده ریچارد اندرسون از دانشگاه ادینبورگ، این اولین تحقیقی است که می توان به طور کامل تخمک های بالغ و قابل باروری در محیط آزمایشگاهی تولید کرد که از همان ابتدا با شرایط آزمایگاهی تهیه شده است.

"ضروری به ذکر است، راه درازی تا تولید تخمک مصنوعی برای انسان در پیش داریم. این تحقیق مبنایی برای مدل های تجربی است تا دریابیم تخمک ها در دیگر مخلوقات و حتی انسان قابل استفاده می باشد. این روش برای زنهایی که باروری خود را در سنین پایین از دست داده اند، و همچنین درمان ناباروری های مرسوم، قابل استفاده است”.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس موفقیت حیرت انگیز دانشمندان در خلق حیوان زنده

مارتین جانسون استاد علم تناسلی از دانشگاه کمبریج نقل میکنید: "این تحقیق دستاورد های بسیار گیراای دارد و از خوب ترین شرایط تحقیقی بهره گرفته است. آن دسته از بیمارانی که خود فاقد تخمک هستند، قادر هستند از این دستاورد عظیم بهره ببرند”.

هرچند که بعضی از دانشمندان معتقدند ۱۰ سال زمان میبرد تا تخمک ها در انسال کاملا پرورش یابند و تا پیش از سن بلوغ کاملا رشد نمی کند؛ که این موضوع، خود بر روند این تحقیق بر روی انسان تاثیر قرار میدهد.

پروفسور لاوِل از کانون فرانسیس کریک نقل میکنید: "این تحقیق اولین تحقیق کاربردی است که امکان تبدیل سلول های بنیادی پرتوان را به تخمک های کاربردی، در شرایطی کاملا آزمایشگاهی، فراهم می کند و سپس قادر هست بارور شود و موش های سالمی به دنیا آورد.

"به وضوح معلوم است که اگه این تحقیق به سرانجام برسد و انسان بتواند از این تخمک ها بهره گیرد، می توان بر ناباروری خانم ها که مثلا در بچگی از بیماری سرطان عذاب کشیده اند، شکست داد ؛ و همچنین در تحقیقات بسیار دیگری مانند ساخت دارو های احیا کننده، و به طور بالقوه در جلو گیری مریضیهای ژنتیکی قابل استفاده می باشد.

برای بهره گیری از این متد راهی طولانی باید گذرانده شود و اولین مساله ای که رقم میخورد موضوع زمان است. معمولا ۱۰ سال زمان میبرد تا تخمک ها کاملا در بدن انسان رشد کند. آیا مدت وقتی طولانی زمان میبرد تا این پروسه در شرایط آزمایشکاهی دوره شود در حالی که با درگیریهای کاربردی بزرگی مواجه است؟ یا آیا می شود قسمتی از این پروسه که می بایست داخل بدن پیش بیاید اما در آزمایشگاه است، تسریع شود؟”

به نقل کرده تیم تحقیق ژاپنی که این موش ها اگرچه نسبت به موش های گروه مهار تفاوت های ژنتیکی و ناهنجاری های کروموزومی دارند، اما از تندرستی کامل برخوردار هستند. کارشناسان بریتانیایی هم هشدار دادند که این تحقیق اگه در انسان پیاده شود امکان می دارد باعث معضلات اخلاقی شود.

بنا بر نقل کرده پروفسور آدیای از دانشگاه دوسلدورف، این تحقیق می بایست در ابتدا بر روی جانداران بزرگ نظیر خوک، گوسفند، و گاو پیاده و بعد بر روی انسان انجام شود.

"تمامی این بحث ها، بحث اخلاق است. بسیار جالب است که از تخمک های درون ظرف شیشه ای استفاده کرد اما برای باروری انسان ها، خیر”.

****نظر يادتان نرود****

نگارش توسط: پويان ذ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ساعتی ناز مفرما و بگردان عادت ««« »»» چون به پرسيدن ارباب نياز آمده‌ایکامیابی حیرت آور محققان در خلق جانور زنده (3 عکس)


TT / 139 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : پويان ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : حیرت
برچسب ها : حیوان

مطالب مرتبط