کردستان نخستین پروانه استاندارد حلال را دریافت کرد

کردستان نخستین پروانه استاندارد حلال را دریافت کرد

مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال کشور گفت: استان کردستان نخستین پروانه استاندارد حلال را دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، غلامرضا امینی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای تولیدی و شرکت های خدماتی برتر استان که در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، اظهار داشت: مشتری مداری در استانداردسازی خلاصه می شود و در این راستا چشم انداز خوبی برای آینده ترسیم شده است.

وی گفت: نقش استانداردها توسعه ای است اگر ما به توسعه جایی که در آن هستیم اعتقاد داشته باشیم به نقش توسعه استاندارد بیش از نقش مقررات فنی آن توجه می کنیم.

مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی ، آرایشی ، بهداشتی و حلال کشور تصریح کرد: نقش فرابخشی دستگاه های اجرایی اگر با استاندارد آمیخته نشود هیچ وقت موفق نخواهند شد.

وی گفت: خوشبختانه استان کردستان با حضور مسئولان نخستین پروانه استاندارد حلال را دریافت کرد.

امینی افزود: استاندارد حلال در سازمان کنفرانس اسلامی در کشور ما مطرح شد اما آنچنان به این مسئله توجه نشد.

10 کاربرد علامت استاندارد حلال ایجاد می شود

وی به نایل آمدن 10 کاربرد نشان استاندارد حلال در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: پروانه استاندارد حلال در استان های کردستان و کرمانشاه اعطا شده و به زودی در استان های آذربایجان غربی، کهکیلویه و بویراحمد و خوزستان نیز اعطا می شود.

امینی گفت: کشورهایی می توانند از این ظرفیت توسعه ای که استاندارد ایجاد می کند استفاده کنند که توسعه اقتصادی اتفاق افتاده باشد و ضمانت های حقوقی کافی در زمینه تولید وجود داشته باشد.

مدیرکل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال کشور خاطر نشان کرد: تولید کننده ای که ضد نقض حقوق مردم می کند به عنوان فرد ضداجتماعی محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه استاندارد یک سند ملی است که در اختیار همه کشورها قرار دارد، گفت: در بسیاری از موارد از نظر فتواهای شرعی اختلافاتی وجود داشت که در همین راستا استاندارد حلال توسط شورای سیاست گذاری به دبیری سازمان استاندارد کشور شکل گرفت.

استاندارد حلال نماد وحدت و اشتراکات مذهبی است

مدیرکل نظارت و بازرسی سازمان استاندارد کشور گفت: استاندارد حلال نماد وحدت و اشتراکات مذهبی است و 8 مذهب بزرگ در سازمان های جهانی روی استاندارد حلال کار می کنند و امروزه استانداردهایی وجود دارد که جزو پیشرفته ترین آنهاست.

امینی افزود: از انجا که استان کردستان قطب دانشگاهی است اما برای بعضی بایدها و نبایدهای فقهی روش علمی نداریم که باید اهل فن و صاحبنظران روی آن کار کنند.

1000 قلم کالا مشمول استاندارد اجباری اند

وی با اشاره به اینکه یک هزار قلم کالا و خدمات در سطح کشور مشمول استاندارد اجباری هستند، گفت: هم اکنون 29 هزار و 500 استاندارد ملی نوشته شده و 26 هزار واحد تولیدی دارای پروانه کاربردی استاندارد هستند و توانستیم مقام نخست منطقه خاورمیانه و مقام دوم در بین کشورهای اسلامی را کسب کنیم.

بیش از 80 درصد کالاهای کشور دارای تطابق هستند

مدیرکل نظارت و بازرسی سازمان استاندارد کشور گفت: بیش از 80 درصد کالاهای کشور در بازار با استاندارد دارای تطابق هستند و فقط 5 درصد کالاها تطابق بحرانی در سطح بازار ایجاد کرده است.

در پایان این مراسم از تعدادی از واحدهای تولیدی و شرکت های خدماتی نمونه کشوری و استانی تجلیل شد.

-با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد-

نگارنده: سالار س.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما را ز منع عقل مترسان و می بيار ««« »»» کان شحنه در ولايت ما هيچ کاره نيستکردستان نخستین پروانه استاندارد حلال را دریافت کرد


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : سالار س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : حلال , پروانه

مطالب مرتبط