کشور هر ساله شاهد یک زلزله بم است

کشور هر ساله شاهد یک زلزله بم است

عضو شورای راهبردی ترومای کشور گفت: سومین عامل مرگ و میر در کشور تروما است و درباره میزان تلفات آن نیز می‌توان اینگونه تعبیر کرد که هر سال در کشور یک زلزله بم رخ می‌دهد. همچنین در کشور شماره‌های امدادی متعددی وجود دارد درحالیکه نیازمند یک شماره هستیم.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر محمد رئیس زاده - عضو شورای راهبردی ترومای کشور و فوق تخصص جراحی عروق به مناسبت روز جهانی تروما به مقوله تروما مشکلات و معضلات مربوط به آن در کشور پرداخت و گفت: به هر نوع آسیبی که فراتر از تاب آوری بدن باشد و منجر به ضایعات در بدن شود تروما گفته می شود که تصادفات، حوادث، سقوط از ارتفاع و حتی اخیراً آسیب های روحی و شیمیایی که به بدن وارد می شود در قالب تروما گنجانده شده است.

وی در ادامه افزود: اگر بدن را یک ساختمان تصور کنیم هر عاملی از بیرون به آن آسیب وارد کند تروما است و هر عاملی که از درون آسیب بزند بیماری محسوب می شود.

عضو شورای راهبردی ترومای کشور با اشاره به اینکه مردم ما واژه سرطان و بیماری های قلبی و عروقی را خوب می شناسند اما با واژه تروما و بار اقتصادی، اجتماعی ناشی از آن آشنا نیستند، بیان کرد: 18 اکتبر روز جهانی تروما است در حالی که تروما آرام، خزنده و بیش از بیماری های قلبی، عروقی و سرطانها سلامتی مردم ما را به خطر می اندازد.

سومین عامل مرگ و میر در کشور تروما است

وی در ادامه تاکید کرد: به سه دلیل توجه به تروما اهمیت دارد؛ در ابتدا اینکه تقریبا سومین عامل مرگ و میر در کشور ما است، همچنین تروما و سوانح بیشترین عمر مفید را از جامعه ما می گیرد به این دلیل که تصادفات معمولا در میان افراد 20 تا 45 سال رخ می دهد و اکثر افراد در جاده ها در این گروه سنی هستند.

رئیس زاده، در ادامه افزود: وقتی فرد 20 سال در جاده بر اثر تروما از دست می رود، اگر سن امید به زندگی را 72 سال در نظر بگیریم، یعنی نزدیک به 52 سال عمر وی از بین رفته است، در حالی که در بیماری های قلبی، عروقی و سرطانها عمدتاً سن های بالا درگیر هستند.

وی با بیان اینکه میزان عمر از دست رفته در تروما یک و نیم برابر مجموع عمر از دست رفته بر اثر سرطان و بیماری های قلبی و عروقی است، افزود: نکته دیگر اینکه می توانیم در موضوع تروما از سوانح و حوادث موثرتر جلوگیری کنیم در حالیکه در موضوع بیماریهای قلبی، عروقی و سرطان ها اینگونه نیست.

حفظ جان افراد ترومایی به شکل صددرصد وجود دارد

این فوق تخصص جراحی عروق ادامه داد: ممکن است پیشگیری ها و درمان های ما در این دو نوع بیماری خیلی موثر واقع نشود اما در موضوع تروما به شکل صد درصد می توان افراد را نجات داد به این دلیل که در تروما و تصادفات نیروی مفید جامعه از دست می رود و افراد مولد موثر و جوان جامعه دچار آسیب می شوند نکته دیگر اینکه درمان و پیشگیری از آن قطعی تر و درمان یافته تر از بیماری های سرطان و قلبی عروقی است.

وی تصریح کرد که شاید پرداختن به موضوع تروما به لحاظ بار اقتصادی سلامت و بار بیماری ها برای ما پرنفع تر باشد.

میانگین تلفات جاده ای در سال های 80 تا 93 تعداد 22 هزار و 500 نفر بوده است

عضو شورای راهبردی ترومای کشور در پاسخ به اینکه چرا مقوله تروما تاکنون پیگیری نشده است، گفت: در طول 8 سال دفاع مقدس سالانه نزدیک به 19 هزار و 500 نفر شهید در خطوط درگیری داشتیم در حالی که میانگین تلفات جاده ای ما در میان سالهای 80 تا 93 به میزان 22 هزار و 500 نفر بوده است.

رئیس زاده، ادامه داد: البته تمامی مقوله تروما حوادث جاده ای نیست بلکه نزاع، سقوط از ارتفاء و سوانح ساختمانی را نیز شامل می شود اما به دلیل اینکه سوانح جاده ای از لحاظ آمار بیشتر قابل احصاء است بیشتر ملاک قرار می گیرد.

هر ساله در کشور بر اثر تروما یک زلزله بم رخ می دهد

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) ضمن اشاره به اینکه در جنگ مستقیم تحمیلی آمار شهدا از آمار تروما در کشور کمتر است، عنوان کرد: در طول 14 سال، 315 هزار نفر تلفات جاده ای داشته ایم در حالی که در طول جنگ تحمیلی شهدای مستقیم ما در صحنه نبرد 155هزار نفر بوده، یا در زلزله بم در مجموع نزدیک به 30 هزار نفر کشته وجود داشته است و در واقع می شود اینگونه تعبیر کرد که ما هر ساله در کشور یک زلزله بم داریم.

سالانه 12 هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی ناشی از حوادث جاده ای در کشور است

این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر اینکه به تناسب اهمیت، ضرر و زیان تروما به این مقوله در کشور پرداخته نشده است، بیان کرد: آمار تقریبی موجود این است که سالانه نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی ناشی از حوادث جاده ای در کشور وجود دارد البته کاهش قابل توجهی در این باره داشته ایم و از سال 80 توانسته ایم آمار مرگ و میر را حدود 11 هزار نفر در سال کاهش دهیم.

کاهش قابل توجه میزان تلفات حوادث جاده ای از سال 84 تا به امروز

وی در ادامه افزود: از سال 84 که تقریبا 27 هزار نفر تلفات جاده ای داشته ایم و هم اکنون این آمار در سال 94 به 16 هزار و 700 رسیده است یعنی کاهش قابل توجهی را با برنامه ریزی انجام شده داشته ایم اما همچنان عدد بالا است و در دنیا تقریبا مقام پنجم را به نسبت جمعیت داریم و پس از عراق قرار گرفته ایم.

رئیس زاده، به موضوع نقش رسانه ها در فرهنگ سازی و اقدامات جدی زیرساختی اشاره کرد و گفت: اصلا زیبنده کشور ما نیست که سالانه حداقل 16 هزار نفر از هموطنان خود را از دست دهیم، بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی تحمل کنیم و اگر سایر آسیبهای اجتماعی و معلولیت ها را حساب کنیم خسارات مالی تا حدود 50 هزار میلیارد در سال ذکر شده است.

وی در بیان راهکار به منظور پیشگیری از وقوع تروما در کشور تصریح کرد: برخی کشورهای دنیا میزان تروما را با برنامه ریزی بسیار کاهش دادند و میزان آن را به زیر 2 یا 3 هزار نفر در سال رساندند که در این باره آموزش موضوع بسیار مهمی است.

مردم هنگام عبور از خیابان ها به ویژه در شب ها و اوایل صبح دیده شوند

عضو شورای راهبردی ترومای کشور ادامه داد: در تصادفات جاده ای 70 درصد خطای انسانی ذکر می شود که اگر ما بتوانیم بر روی این مقوله کار کنیم بسیار مفید خواهد بود؛ موضوعاتی مانند فرهنگ عمومی، استفاده از کلاه و کمربند ایمنی بسیار مهم است اینکه به مردم آموزش دهیم در عبور از خیابان ها به ویژه در شبها و اوایل صبح دیده شوند و ببینند.

باید برای استفاده از کمربند ایمنی سرنشینان عقب فرهنگ سازی شود

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ کمربند ایمنی در سرنشینان جلو در کشور خوب جا افتاده است اما درباره سرنشینان عقب هنوز فراگیر نشده که رسانه ها باید کمک کنند تا این موضوع فرهنگ شود سپس تبعیت از قانون است که باید مورد توجه باشد به این دلیل که می تواند خطاهای انسانی را کاهش دهد.

نیازمند یک سازمان ملی تروما در کشور هستیم

این فوق تخصص جراحی عروق با انتقاد از اینکه ما هنوز یک ارگان ملی نافذ متولی موضوع تروما در کشور نداریم، عنوان کرد: باید یک سازمان هدایت کننده ملی که بتواند تلاش های سازمان های مختلف را در یک راستا هماهنگ کند وجود داشته باشد و این موضوع یک نیاز جدی است.

شماره امدادی واحد در کشور وجود ندارد

رئیس زاده، ادامه داد: در کشور شماره های امدادی متعددی وجود دارد در حالیکه نیازمند یک شماره واحد امدادی هستیم و اگر یک ستاد واحد در کشور تعریف شود کمکها بسیار سریعتر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در پایان اظهار کرد: آموزش ایمنی در کارگاه های ساختمانی، تبعیت از قوانین، اصلاح راه ها در نقاط حادثه خیز، آموزش ایمنی و اجباری کردن ایمنی در کارگاه های ساختمانی، رفت و آمدهای شهری و خودروسازی موضوعاتی است که باید مورد توجه باشد البته حتما زیرساخت هایی مانند ماشین و جاده خوب در حوزه تروما بسیار موثر هستند.

******************

تهیه شده توسط : مارال .ک

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گذشت بر من مسکين و با رقيبان گفت ««« »»» دريغ حافظ مسکين من چه جانی دادکشور هر ساله شاهد یک زلزله بم است


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : مارال .ک
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اجتماعی
برچسب ها : شاهد , زلزله

مطالب مرتبط