«کلیچدار اوغلو» خواستار بررسی نقش دولت در زمینه سازی کودتا در ترکیه شد

«کلیچدار اوغلو» خواستار بررسی نقش دولت در زمینه سازی کودتا در ترکیه شد

رهبر مهمترین حزب مخالف در مجلس ترکیه خواستار بررسی نقش دولت در زمینه‌سازی شرایط در ارتش برای انجام کودتا شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «حریت»، کمال کلیچدار اوغلو رهبر مهمترین حزب مخالف در مجلس ترکیه خواستار بررسی نقش دولت در زمینه سازی شرایط در ارتش ترکیه برای انجام کودتا شد.

رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه، خواستار تحقیقات قضایی در خصوص انگیزه های سیاسی موجود در پس کودتای ناکام 15 جولای (25 تیرماه) در کشورش شد.

وی در سخنانی گفت: «منظور از این انگیزه سیاسی چیست؟، یعنی همان انگیزه ای که در حال استفاده از وضعیت اضطراری است؛ یعنی همان انگیزه ای که ترکیه را گام به گام به سوی کودتا برد؛ من از همه دادستان ها می خواهم که این موضوع را بررسی کنند؛ دانشجویان و استادان را رها کنید. اگر قرار باشد شما کسی را تحت تعقیب قرار دهید، آن فرد باید کسی باشد که کودتا را انجام داده است.

کلیچدار اوغلو افزود: اگر حتی یک کلمه - و نه یک جمله- از حرف های من اشتباه از آب درآمد، عذرخواهی خواهم کرد. اما اگر آن چه می گویم درست باشد- که 100 درصد درست است- من به وجدان شما متوسل می شوم؛ شما علیه انسان های ضعیف قوی هستید؛ اما علیه دوستان خود نه.

رهبر حزب جمهوری خلق در این سخنان و درباره زمینه سازی برای وقوع کودتا در ترکیه، یادآور استعفای شمار قابل توجهی از فرماندهان ارشد ارتش ترکیه در میانه سال 2011 که در اعتراض به بازداشت شمار دیگری از فرماندهان ارشد ترکیه به اتهام های «بی اساس» از ارتش خارج شدند و نیز دستور دولت برای تغییر قوانین مربوط به شورای عالی نظامی در سال 2013 شد که در پی اعمال آن، عده ای از نظامیان به این شورا بازگشتند و آنها هم اکنون به اتهام کودتا تحت تعقیب قرار گرفته اند.

کلیچدار اغلو به صراحت عنوان کرد: چه کسی این انگیزه سیاسی را داشت که بسیاری از نظامیان وابسته به گولن را ترفیع دهد تا سپس همین عده علیه کشور کودتا کنند؟

___________________________________

تهیه و تدوین: آبتين ی.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سخندانی و خوشخوانی نمی‌ورزند در شيراز ««« »»» بيا حافظ که تا خود را به ملکی ديگر اندازيم«کلیچدار اوغلو» خواستار بررسی نقش دولت در زمینه سازی کودتا در ترکیه شد


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : آبتين ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : کودتا , اوغلو , زمینه , ترکیه , کلیچدار

مطالب مرتبط