کمیته مرکزی «شهروند» در شیراز تشکیل شود

کمیته مرکزی «شهروند» در شیراز تشکیل شود

رئیس کمیته یاوران شورای اسلامی شهر شیراز بر لزوم تشکیل کمیته مرکزی «شهروند» در شیراز تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محمدتقی تذروی ظهر امروز در نخستین همایش شهروند یاران اظهار داشت: از چند سال گذشته برنامه های آموزش شهروندی با کمک یاوران شورا اجرا شده اما تاکنون همایشی اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه شهر و شهروند دو مجموعه بزرگ است افزود: اگر شهر به مناطق مختلف تقسیم بندی و مرزبندی می شود برای ارائه خدمات بهتر است وگرنه شهروندی که در هر منطقه ساکن باشد شهروند این شهر است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: اگر دستگاه های خدمات رسان می خواهند خدمات دهند نباید برای آنها مناطق مختلف تفاوتی داشته باشد و هر منطقه باید بنا به نیاز خدمات بگیرد.

تذروی با تاکید بر اینکه ایجاد و تقویت فرهنگ شهروندی با سه هدف دنبال می شود نخستین مورد را ارتقای میزان احساس تعلق خاطر شهروندان به شهر عنوان کرد و افزود: تقویت تعهدات شهروندان نسبت به شهر و تقویت ارتباط بین شهروندان با یکدیگر از دیگر مواردی است که لازمه ارتقای سطح فرهنگ شهروندی است.

رئیس کمیته یاوران شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه یاوران شورا باید ارتباط خوبی با مردم داشته باشند و زمینه روان سازی ارتباط مردم با همدیگر را نیز فراهم کنند تصریح کرد: اگر این فرهنگ تقویت شود خود بخود بسیاری از مسائل برطرف می شود.

وی به تشریح وضعیت کنونی شهر شیراز پرداخت و بیان کرد: شیراز شهری طولی و لبریز از فرهنگ های مختلف و متفاوت همراه با نگرش های خاص، مهارت های مختلف، قومیت های گوناگون و حاشیه نشینی های زیاد است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز به حضور توریست های بسیار از کشورهای مختلف در شیراز اشاره و عنوان کرد: برخی از توریست ها که به شکل غیرقانونی وارد شیراز می شوند برای شهر هزینه اما برخی دیگر برای شهرمان سرمایه ایجاد می کنند.

تذروی با بیان اینکه فرهنگ را نمی توان با قوانین تغییر داد اظهار داشت: تغییر فرهنگ به زمان زیادی نیاز دارد اما اگر فرهنگی در جامعه نهادینه شود به سادگی تغییر نمی کند.

رئیس کمیته یاوران شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه باید مردم را نسبت به مسائل مختلف شهر و کشور حساس کرد و آنها را با آموزش های لازم، مطالبه گر بارآورد گفت: اگر مردم روی تمام موارد حساس باشند و مطالبه گر شوند مسئولان نیز در انجام مسئولیت خود دقت می کنند.

وی با بیان اینکه باید فرهنگ امر به معروف در شهر گسترش پیدا کند افزود: مردم ما آماده هستند و گام های نخست را به خوبی برداشتند، همین که مردم در محلات به تعدادی معتمد رای می دهند یعنی می خواهند در سرنوشت شهرشان تاثیرگذار باشند و پرداخت عوارض توسط مردم یعنی مشارکت در ساختن شهر و باید از توان شهر استفاده کرد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه مردم از مدیران فرهنگی شهرشان تقاضا دارند فرهنگ را تعریف و برای توسعه و تقویت آن برنامه ریزی کنند، این برنامه ریزی باید کوتاه مدت و بلندمدت باشد و اگر چنین شود یاوران شورا و شهرداری به عنوان مجری این برنامه ها همکاری می کنند.

تذروی با بیان ایکنه ایجاد زیرساخت ها برای اجرای این برنامه ها لازم و ضروری است روند کنونی اجرای برنامه های آموزشی توسط سازمان های مختلف و معاونت های شهرداری شیراز را خوب و ارزنده توصیف کرد.

رئیس کمیته یاوران شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر اینکه شیراز به کمیته «شهروندی» نیاز دارد خاطرنشان کرد: با توجه به متراکم بودن جمعیت شیراز، نبود برخی زیرساخت ها، وجود مهاجرین خرد و کلان در شیراز و از بین رفتن برخی محلیت ها در شیراز تشکیل این کمیته ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه تمامی این اهداف بر مبنای قانون مداری و اخلاق مداری استوار می شود تصریح کرد: اگر این دو موضوع در شهر رعایت شود دیگر موارد نیز برطرف خواهد شد.

رئیس کمیته یاوران شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: در مرحله نخست پنج مولفه آپارتمان نشینی، فضای سبز، ترافیک، ایمنی و آتش نشانی، بازیافت و پسماند که حروف ابتدای آنها واژه آفتاب را ایجاد می کند مورد بررسی و برنامه ریزی قرار می گیرد تا با همکاری یاوران شورا در محله ها اجرا شود.

تذروی با ابراز تاسف از اینکه در حال حاضر از توان یاوران شورای به خوبی استفاده نمی شود عنوان کرد: در شیراز یاوران شورایی فعالیت دارند که نه حقوق می خواهند نه انتظار دارند نه جایگاه دارد و بدون هیچ چشمداشتی برای آبادی و عمران شهر خود وقت می گذارند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه تنها یاوران شورا هستند که منتخب مردم در محله و شهرک های خود هستند تاکید کرد: باید از این توان بالا استفاده بهینه شود.

محمدرضا هاجری، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز، نیز در این همایش گفت: اگر مجموعه مدیریت شهری به یاوران شورا اطمینان دارند باید در عمل ثابت کنند و حتی برگزاری اینگونه مراسم را نیز به خود آنها واگذار کنند.

وی به احترام یاوران شورا سخنرانی نکرد.

**براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد**

نگارش: آذرمهر ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حال ما در فرقت جانان و ابرام رقيب ««« »»» جمله می‌داند خدای حال گردان غم مخورکمیته مرکزی «شهروند» در شیراز تشکیل شود


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : آذرمهر ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : تشکیل , کمیته , شیراز

مطالب مرتبط