در چه سنی کودک را از پوشک بگیریم؟

در چه سنی کودک را از پوشک بگیریم؟

مییاندیشم همه ی فرزندها یادگرفتن به دستشویی بروند بجز بچه من! نمی دونم چه فعالیت کنم. هر چه مقدار بهش نقل کردم و هر چه مقدار دعوایش کرده ام باز هم قادر نیست بیاموزد که به دستشویی برود.

رومینا سادات تجاره، کارشناس ارشد مشاوره

قطعا یکی از بزرگترین نگرانی های هر مادری، این است که چطور خردسالش را از پوشک بگیرد و دستشویی رفتن را به او بیاموزد. چنانچه هر مادری از راه درست و صحیح و به موقع و در زمان دقیق خودش وارد عمل شود حتما می تواند فرزندش را به آسانی از پوشک بگیرد.
مطمئنا در کنار مادر، حضور پدر برای این امر لازم است. فردا جمعه است شاید روزی خوبی باشد تا در کنار همسرتان یاری رسانید تا کودک با مکانی به نام دستشویی آشنایی پیدا کند.

خوب ترین زمان؟

حتما در زمان این کار سعی کنید بچه تان را تشویق کلامی کنید. به او بگویید تو بزرگ شده ای و باید به دستشویی بروی

هر خردسالی یکسری نیازهایی را دارد که باید به موقع برایش برآورده شود. البته افراط و تفریط در تامین آن نیازها هم می تواند کودک را در بزرگسالی با مشکل روبرو کند. یکی از این نیازها پوشک کردن و تعویض به موقع آن است. والدینی که در این امر زود هنگام وارد می شوند و یا سخت گیری بالا میبرند و یا بر تصویر و عکس بیخیال هستند و امکان می دارد ساعت ها پوشک کثیف بچه شان را تعویض نکنند، باعث می شوند که در بزرگسالی فرزندانی با برخی معضلات را داشته باشند. بهتر است پیش از پوشک گرفتن کامل فرزندها، به آنها تعلیم داده شود. عالی ترین سن برای تعلیم توالت رفتن بین یک و نیم الی 2 سالگی است و پس از تعلیم باید کم کم کودک را نهایتا تا 3 سالگی از پوشک گرفت.

آیا خودتان آمادگی لازم را دارید؟

یکی از سخت ترین کارهای بچه داری، گرفتن کودکان از پوشک است زیرا باعث می شود که خانه و زندگی شما کثیف شود و مدام سرگرم پاک کاری باشید. پس چنانچه صبر و حوصله لازم را ندارید سعی کنید ابتدا روی خودتان فعالیت کنید و آمادگی لازم را برای این کار یابید. زیرا چنانچه صبوری به خرج ندهید امکان می دارد بچه تان را دعوا کنید و دعوا کردن و سرزنش کردن فرزندها در این زمان می تواند به طولانی شدن این کار یاری رساند.

خواست از کودک

در قدم نخست باید با خردسالتان حرف زنید و در طی روز به او یادآوری کنید که چنانچه احساس کرد می خواهد دستشویی کند به شما نقل بکنید. در این کار سعی کنید مدام از کودک سؤال بکنید و به او یاد آوری کنید. برای ابتدای کار، پوشک را نگشایید همانطور که کودک با پوشک است از او سوال سؤال بکنید که آیا دستشویی دارد یا نه؟

دوستی کودک با صندلی توالت

یکی از خوب ترین لوازمی که می تواند به کودک شما یاری رساند تا بتواند آسانتر توالت برود، بهره گیری از صندلی توالت است که در رنگ ها و شکل های متنوع و گیرا وجود دارد. در ابتدای کار از این صندلی صرفا به عنوان صندلی بهره گیرید و اجازه دهید کودک بر روی آن بنشیند و با اسباب بازی هایش بازی کند تا احساس آسانی نسبت به این صندلی یابد.
پس از آن کودک خود را در طی روز به دستشویی یا حمام برده و بخواهید که بر روی صندلیش بنشید و دستشویی کند. چنانچه چندین دقیقه نشست و دستشویی نکرد کودک را بلند کنید و بعدا دوباره این کار را تکرار کنید تا کودک هم متوجه شود که بهره گیری از صندلی برای چه منظوری است.

کودک دستشویی رفتن والدینش را نگاه بکند

موقعیتی را فراهم کنید تا کودک بتواند متوجه دستشویی رفتن اعضای خانواده اش بشود و نگاه بکند که همه این کار را به انجام میرسانند. چنانچه بچه تان در این باره از شما پرسشی پرسید به او بگویید که همه آدمهایی که بزرگ می شوند باید برای دستشویی کردنشان به توالت بروند و دیگر نباید از پوشک بهره گیرند.

تشویق های کلامی از یاد برده نشود

حتما در زمان این کار سعی کنید بچه تان را تشویق کلامی کنید. به او بگویید تو بزرگ شده ای و باید به دستشویی بروی. هر زمان که خردسالتان توانست این کار را به انجام رساند او را تشویق کنید تا انگیزه ای برای تکرار این عمل داشته باشد. اما چنانچه خردسالتان به خاطر بازیگوشی و یا فراموشی قادر نبود به دستشویی برود و در پوشکش دستشویی کرد، اصلا او را دعوا نکنید سعی کنید با صبوری که به خرج می دهید هم خودتان را مهار کنید هم به خردسالتان یاری رسانید تا بتواند پوشک را ترک کند.

پوشک شورتی برای مادران حساس

پیش از اینکه بچه تان را از پوشک بگیرید باید خودتان را از لحاظ روحی تهیه کنید. داشتن صبر و حوصله مادر اصلیترین اصل است

برای اینکه در این زمان منزلتان کمتر در معرض کثیف شدن قرار بگیرد، قادر هستید از پوشک های شورتی بهره گیرید. با این کار اطمینان می دارید در وقتی که بچه تان از یاد میبرد دستشویی اش را نقل بکنید منزلتان هم کثیف نمی شود و در نتیجه شما هم عصبانی نمی شوید. بهره گیری از این شورت ها یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که به محض خواست خردسالتان قادر هستید به آسانی و فورا شورت او را در بیاورید.

تند و با سرعت

قادر هستید برای اینکه زودتر نتیجه بگیرید، خردسالتان را در طی چندین روز، روزانه در فاصله های وقتی حدودا هر 10 دقیقه یکبار به توالت ببرید و از او بخواهید که چنانچه دستشویی دارد، کارش را به انجام رساند. چنانچه دستشویی نداشت او را دعوا نکنید و فقط و صرفا به او یادآوری کنید که چنانچه دستشویی داشت فورا به شما نقل بکنید.

رمز قرار بدهید

برای اینکه خردسالتان آسانتر بتواند شما را با خبر کند به او بیاموزید از یک لفظی که برایش آسانتر هست بهره گیرد. مثل جیش دارم! و هر چیزی که راحت باشد.

کودک ترسو

برخی از فرزندها نگاه کردن ادرار کردن و مدفوع کردنشان به وحشت مییافتند. باید دلیل ترس را بشناسید. برخی مواقع به خاطر درد هنگام دفع می باشد و برخی مواقع هم خردسالی امکان می دارد از بوی دستشویی خود به وحشت بیافتد و برخی مواقع هم به خاطر استرس هایی که دارد قادر نیست در دستشویی کار خود را به انجام برساند.
چنانچه خردسالی از دستشویی رفتن به وحشت مییافتد در وهله نخست او را از نظر جسمی مهار کنید و با پزشک اطفالش مشورت کنید.
برای خردسالی که از بوی دستشویی به وحشت مییافتد، قادر هستید به او یک اسپری خوشبو کننده بدهید و بخواهید که در طول دستشویی از آن بهره گیرید این کار هم باعث حواس پرتی او می شود و هم برایش گیرا هست و بازی تلقی میشود.
برای کودکانی که مکان دستشویی را دوست ندارند ارائه داده میشود که یک طاقچه در یکی از دیوارهای دستشویی خود تهیه کنید و اسباب بازی های نکته علاقه او را که قابل شستشو هستند در آنجا قرار بدهید تا به عنوان منبع انگیزه ای برای کودک باشد تا بتواند به آن مکان برود.

*****************************************

مطلب از : شادی س.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن که پرنقش زد اين دايره مينايی ««« »»» کس ندانست که در گردش پرگار چه کرددر چه سنی کودک را از پوشک بگیریم؟


TT / 241 --- TP / 21%

گردآوری شده توسط : شادی س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : کودک
برچسب ها : پوشک

مطالب مرتبط