سال کیهانی کدام است + چطور با سال نوری اندازه گیری میکنند

سال کیهانی چیست + چگونه با سال نوری اندازه گیری میکنند

سال کیهانی با حرکت کهکشان ها در رابطه است. کهکشان کلکسیونی از تعداد بی شماری ستاره است. در دنیا هستی میلیون ها کهکشان وجود دارد.

سال کیهانی چه چیزی است؟

سال کیهانی با حرکت کهکشان ها در رابطه است. کهکشان کلکسیونی از تعداد بی شماری ستاره است. در دنیا هستی میلیون ها کهکشان وجود دارد. اندازه یک کهکشان را با سال نوری اندازه می گیرند. قطر کهکشانهای گوناگون نگاه کن چندین هزار سال نوری تا ۵۰۰ هزار سال نوری متغیر است.

کهکشانها را بر اساسی شکل ظاهریشان به سه نوع کلی تقسیم می کنند که واژه اند از: مارپیچی، بیضوی و شلخته. در کهکشانهای مارپیچی انبوهی از ستارگان به شکل صفحه ای گرد در مرکز قرار گرفته اند و رشته هایی از ستارگان نیز به شکل بازو از آن بیرون آمده اند و به دور مرکز پیچیده اند. کهکشانهای بیضی شکل شبیه به نقل کنی یا کره اند. کهکشانهای شلخته شکل خاصی ندارند.

سال کیهانی چه چیزی است + چطور با سال نوری اندازه گیری میکنند

کهکشان راه شیری یک کهکشان مارپیچی است. راه شیری متعلق به مجموعه کهکشانهای «گروه محلی» است که بیش از ۲۴ کهکشان را در بر می گیرد. منظومه شمسی ما در کهکشان راه شیری قرار می دارد. خورشید یکی از ۱۰۰ هزار میلیون ستاره موجود در این کهکشان است. طبق آخرین محاسبات انجام شده، خورشید حدود ۳۲ هزار سال نوری از مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد.

راه شیری ثابت نیست. این کهکشان به دور محوری که از مرکزش عبور می کند در حال چرخش است. منظومه شمسی سریع ۲۵۰ کیلومتر بر ثانیه در مدت ۲۲۵ میلیون سال، یک بار حول محور کهکشان میچرخد. به این دوره، سالی کیهانی میگویند.

__________________________________

تهیه و تدوین : دنيا ش.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بود که لطف ازل رهنمون شود حافظ ««« »»» وگرنه تا به ابد شرمسار خود باشمسال کیهانی کدام است + چطور با سال نوری اندازه گیری میکنند


TT / 37 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : دنيا ش.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : دانستنی ها
برچسب ها : کیهانی , اندازه , نوری , میکنند

مطالب مرتبط