کیهان: اولش نگاه کردیم پایتخت بد می باشد بد نقل کردیم بعد نگاه کردیم خوب شد تمجید کردیم

کیهان: اولش دیدیم پایتخت بد است بد گفتیم بعد دیدیم خوب شد تعریف کردیم


نشریه کیهان به نقد هایی که از رفتار متناقضش درمورد سریال پایتخت شده است واکنش نمایان کرد.

مواضع متغییر کیهان در ارتباط با پایتخت و توجیهش برای این بحث

نشریه کیهان در جواب به انتقاداتی که در ارتباط با تغییر موضع ناگهانی اش در ارتباط با سریال به این رسانه وارد شده بود, نوشت:

کیهان در مواجهه با این برنامه تلویزیونی هم به نقاط ضعف آن توجه کرده و هم به نقاط قوتش. کیهان بی هیچ تعارفی، در ارتباط با جاده غلط سریال «پایتخت5» در قسمت‌های آغازی و میانی این سریال، ازجمله آگهی جهانگردی کشور ترکیه و بهره گیری از عوامل یک شبکه ماهواره‌ای معاند، سبک حیات مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی و ... اخطار داده بود. اما قسمت‌های انتهاای این سریال، حین گذر از آن فضا و نزدیک شدن به کمدی سلامت، به قسمتی از واقعیت‌های سال‌های اخیر ناحیه هم توجه کرده بود. «پایتخت» نخستین سریال تلویزیونی ما محسوب می‌شود که به گوشه‌ای از جنایات و ماهیت مشکی گروه آدمکشی داعش دقت داشته که این بحث، قابل ستایش است. حتی در خبر اخیر کیهان در پشتیبانی از این سریال هم تأکید شده بود که انتقاد ما به قسمت‌های سابق «پایتخت5» پابرجاست.

سیمرغ_ شایان ذکر است در صورتی که کیهان به تندی از بخشهای نخستین پایتخت که بیشتر جنبه طنز داشته انتقاد کرده و نگاشته بود:


 • سریال «پایتخت»، یکی از اندک مجموعه‌های رسانه ملی بود که با تکیه بر فرهنگ و آیین‌های بومی و پشتیبانی از ارزش‌ها و باورهای ملی و دینی این دیار در سری‌های اول و دوم و بویژه سری سوم خود، موارد فراوانی از ابعاد گوناگون سبک حیات ایرانی/اسلامی را در قالب ملودرامی کمدی و دل چسب بر صفحه تلویزیون برد اما متاسفانه به دلائلی از جمله فشارها و سرکوب شبه روشنفکری که معمولا در محیط رسانه‌ای کشور هر ساز مخالف خود را خیلی منکوب می‌کند در سری چهارم، سریال «پایتخت» به جز افت شدید ساختاری، به لحاظ محتوایی هم از آن محیط ملی و دینی خود دور شده و به دعواهای خانوادگی و بحث‌های بی‌پایان قومی و قبیله‌ای و موضوعات سطحی و ناچیز توجه کرده است.

  اما در صورتیکه تصور می‌شد با وارد شدن سازمان فرهنگی اوج به عرصه تولید این سریال، سری پنجم آن از کیفیت لااقل محتوایی خوب تری برخوردار شود اما متاسفانه همان روند نزولی و سقوط ساختار و محتوا در این سری حتی با سرعت زیاد تری ادامه یافت و احتمالاً با اغماض تنها بعضی دقایق جلوه‌های ویژه تصویری و میدانی خصوصا در صحنه‌های بالن سواری، بخش قابل قبول آن باشد!
  نمی دانیم آیا واقعا این دوستان هنوز متوجه نشدند برای یک اثر هنری یا رسانه‌ای چنانچه موضوعات ضدملی و غیر ارزشی به بحث گذارد، یک یا چندین کاراکتر و یا بحث با هویت ملی و ارزشی نمی‌تواند کسب وجهه نماید؟! مثلا این که در فیلمی روابط غیر شرعی مابین بانوان و آقایان نامحرم حاکم باشد و عشق‌های آنچنانی بوجود بیاید، حضور دو کاراکتر فرضا رزمنده مدافعان حرم اهل بیت در این بین، نه تنها مشروعیتی به روابط فوق نمی‌دهد بلکه حتی اهانتی به مدافعان حرم اهل بیت به حساب خواهد آمد.

بعد از انتشار صحنه های مضطربکننده و خشونت بار از داعش در سریال پایتخت نشریه کیهان موضعش را به کلی در رابطه با این سریال عوض کرد و نوشت:


 • با قسمت‌های پایان سریال، سری پنجم پایتخت همان چیزی شد که انتظارش می‌رفت؛ یک مجموعه طنز سلامت و مردمی که بازتاب‌دهنده واقعیت‌های با اهمیت و ملی هم می باشد.

  تا قبل از این هیچ سریالی در رابطه با مسائل ناحیه و داعش، تولید و انتشار نشده بود. این درحالی است که کشور ما اصلی‌ترین سد دفاعی درمقابل حمله گروه‌های داعشی بود و انتظار می‌رفت که این حوادث و بخصوص ازخودگذشتگی‌های مدافعان حرم اهل بیت در سریال‌های ما به نمایش در بیاید.

  قسمت‌های انتهاای سریال «پایتخت5» عکس العملی به این خلأ دل خراش بود. این بار مردم، شخصیت‌هایی مانند نقی، هما، ارسطو، بابا پنجعلی و ... را در محاصره داعش نگاه کردند. علاقه به این کاراکترها سبب شد تا خود مردم هم این موقعیت ترسناک را درک کنند. آن چه که در این سریال به نمایش سود تنها نو سازی قسمتی از واقعیت‌های تلخی است که طی این سال‌ها در کشور سوریه و کشور عراق اتفاق افتاد، آن هم در قالب فیلم و نمایش. قطعا حقیقت، فاجعه‌بارتر و سیاه‌تر از آن چیزی است که ما در آثاری چون «پایتخت5» و «به زمان شام» می‌بینیم.

  مورد با اهمیت این است که در «پایتخت5» صحنه‌های نبردی خیلی منطقی و حرفه‌ای نمایش داده شدند. سکانس‌های نبردی در این سریال، هم باورپذیر و واقعی جلوه یافتند و هم دل چسب و تماشایی بودند. تنها کفایت می کند همان قسمتی که نفربر حامل خانواده عادی و یارانشان از کنار ماشین داعشی‌ها گذر کرد را انتخاب بکنیم که به چه صورت در عرض چندین ثانیه، حس هراس و استرس به مخاطب منتقل می‌شد.

  قسمت‌های انتهاای سریال «پایتخت5» که به نجات علی‌آبادی‌ها منتهی شد را می‌توان در حکم نجات و پایان توأم با درخشندگی این سریال هم دانست.
- همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد -

نگارش : اردوان ی.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سايه معشوق اگر افتاد بر عاشق چه شد ««« »»» ما به او محتاج بوديم او به ما مشتاق بودکیهان: اولش نگاه کردیم پایتخت بد می باشد بد نقل کردیم بعد نگاه کردیم خوب شد تمجید کردیم


TT / 224 --- TP / 28%گردآوری شده توسط : اردوان ی.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : تعریف
برچسب ها : کیهان , پایتخت , اولش
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :