گاوداری های بجنورد با ۱۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند

گاوداری های بجنورد با ۱۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند

مدیرعامل شرکت تعاونی گاوداران بجنورد گفت: گاوداری‌های شهرستان بجنورد تا چندی قبل نزدیک به ۳۰۰ رأس دام نگهداری می‌کردند اما اکنون به دلیل شرایط سخت اقتصادی با ۳۰ رأس دام فعال هستند.

عکس   گاوداری های بجنورد با ۱۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند

حسینعلی حصاری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم دربجنورد اظهار داشت: گاوداری های صنعتی در بجنورد با مشکلات زیادی دست وپنجه نرم می کنند و این صنعت در بجنورد روبه نابودی است.

حصاری تصریح کرد: در حال حاضر تعداد دام های سنگین در استان روزبه روز رو به کاهش است و اگر این صنعت حمایت نشود گاوداری صنعتی در استان نابودی می شود.

وی افزود: در سال های اخیر طرحی برای حمایت از گاو داران و خرید شیراز آن ها در نظر گرفته شد که قرار بود طبق این طرح شیر به نرخ مصوب هر کیلوگرم یکهزار و ۴۰۰ تومان از گاو داران خریداری شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی گاو داران بجنورد تصریح کرد: اما این اتفاق نیفتاد و در حال حاضر گاوداران متحمل ضرر هستند.

حصاری با اشاره به اینکه در حال حاضر روزانه حدود ۲۴۰ تن شیر در استان تولیدمی شود گفت: میزان تولید شیر در استان بیش از میزان کنونی است اما به دلیل کاهش قیمت شیر و به صرفه نبودن گاوداران تمایل به اشتغال در این حوزه ندارند.

حصاری اظهار داشت: ماهانه نزدیک به ۱۶۰ تن از شیر تولیدی خراسان شمالی به استان های همجوار باقیمت ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ تومان صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه باوجود افزایش روزبه روز مواد لبنی اما قیمت شیر طی ۵ سال گذشته تغییری نکرده است گفت: حتی در مناطق محروم شیر تولیدی را از دامداران به قیمت های پایین تراز ۱۰۰۰ تومان خریداری می کنند.

حصاری تصریح کرد: با این اوضاع دامداران دلگرم نیستند و میزان هزینه های سنگین علوفه و نهاده های دامی که چند برابر قیمت شیراست نیز دغدغه دامداران را بیشتر کرده است.

مدیرعامل شرکت سهامی گاو داران بجنورد افزود: کارخانه های لبنی در استان نیز به دلیل بی پولی با کمترین ظرفیت کار می کنند و برای ایجاد اشتغال و کمک به رونق اقتصادی هم برای استان و هم برای حمایت از گاو داران نیاز به کمک مسئولان دارند.

*انتها*

نگارش از : خجسته ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صلاح و توبه و تقوی ز ما مجو حافظ
««« »»»
ز رند و عاشق و مجنون کسی نيافت صلاح

گاوداری های بجنورد با ۱۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند

TT / 0 — TP / 0%

نظر دهید

لطفا جواب سئوال زیر را بدهید *