گرسنگی، وبا و معضلات بهداشتی؛ رهآورد نبرد کشور عربستان در کشور یمن

گرسنگی، وبا و مشکلات بهداشتی؛ رهآورد جنگ عربستان در یمن

یک نشریه سوئیسی خلال اشاره به معضلات موجود در کشور یمن درپی جنگ در این کشور نگاشت که بمباران کشور عربستان علیه کشور یمن همچنان ادامه دارد.

به اعلان سرزه و به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه سوئیسی «لوتسرنر تسایتونگ» در گزارشی به وضعیت اسف‌بار مردمان کشور یمن به دنبال جنگ در این کشور توجه کرده می باشد.

در گزارش این نشریه آمده می باشد که مردمان کشور یمن از گرسنگی رنج می‌برند و به آب سلامت دسترسی ندارند. همه اینها در شروطی می باشد که ساختار بهداشت و درمانی هم در معرض انهدام می باشد. از طرفی در کشور یمن هم اکنون اپیدمی وبا همه‌گیر شده می باشد و 200 هزار نفر در هفته‌های اخیر با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. بیمارانی که هیچ کمک درمانی را دریافت نمی‌کنند در طی چندین ساعت و یا چندین روز بخاطر این که آب اندامشان را از دست می‌دهند، جان می‌بازند. بیشتر از هزار و 500 نفر قربانی این مریضی شده‌اند که در سر تا سر این کشور مردمان را مبتلا کرده می باشد همچنین از جمله مشکلاتی که گریبانگیر آنها شده می باشد،سختی در زمینه پیدا کردن آب نوشیدنی و مواد خوراکی سلامت می باشد.

روزانه بر طبق آمارهای سازمان‌های بین المللی کمکی 5 هزار نفر دیگر هم در معرض این مریضی قرار دارند و سازمان یونیسف پیش‌بینی کرده می باشد که تا پایان ماه آگوست، بیشتر از 300 هزار نفر به این مریضی گرفتار شوند که در این حالت بنابر نظر «گیرت کاپلائر» سرپرست پارت خاورمیانه و شمال آفریقای این سازمان، شرایط به صورتی غیرقابل تصور ترسناک مبدل خواهد کرد.

کاپلائر بعد از گشت زدن در صنعا نقل کرد که هیچوقت با چنین حالتی از گسترش وبا مواجه نشده می باشد و این در شروطی می باشد که کشوری که در وضعیت نبردی به سر می‌برد، می بایست مسایل راجع به گرسنگی مردمان و ساختار معالجه و بهداشت را هم بر طرف کند.

در پارت دیگری از این گزارش آمده می باشد که با گذشت 2 سال از جنگ داخلی در کشور یمن، یک چهارم از جمعیت این کشور به شدت مبتلا سوء‌تغذیه شده‌اند.میلیون‌ها نفر به آب نوشیدنی سلامت دسترسی ندارند. سازمان ملل وضعیت موجود در این ناحیه را به تراژدی بزرگ انسانی تعبیر کرده می باشد.

با این همه بمباران‌های کشور عربستان سعودی همچنان ادامه دارد و سخت‌تر می‌شود. صدها هزار مورد از بمباران، زیرساخت‌ها و مراکز فرهنگی کشور یمن را نابود کرده‌اند و مدارس، مراکز درمانی و فروشگاه‌ها و نواحی مسکونی را از بین برده‌اند.

همه تلاش‌های دیپلماتیک برای حل وضعیت موجود هم بی‌فایده بوده‌‌اند. در این جنگ، دست‌کم 10 هزار نفر کشته شده‌اند و 45 هزار نفر هم جراحتی شده‌اند و 3 میلیون تن هم در این کشور از مکان حیات خود آواره شده‌اند.

وزیر دفاع کشور عربستان قول داده بود که 60 میلیون یورو به یونیسف یاری خواهد رساند تا برای تقابل با وبا در کشور یمن مخارج شود. البته هنوز معلوم نمی باشد که این مبلغ از دارایی‌های شخصی وی به این اقدام اختصاص خواهد داشت یا خیر. اما آن چه که موجب میشه که مبلغ توصیه ای او بیشتر از پیش به نظر برسد این می باشد که هزینه‌هایی که وی برای مسافرت سرگرمی ای خود خرج کرده می باشد بسیار بیشتر و عدد قابل توجهی می باشد.

این نشریه نگاشت که با مریضی وبا، می‌توان بوسیله آنتی‌بیوتیک، مواد ضدعفونی کننده و تزریق تقابل کرد اما مشکل اینجاست که نیمی از بیمارستان‌های کشور یمن ویران شده‌اند و آنهایی هم که باقی مانده‌اند کارایی ندارند. فقدان دارو دیگر مشکلی می باشد که برای معالجه بیماران وجود دارد. افزون بر همه اینها 30 هزار دکتر و کادر درمانی مثل دیگر کارکنان بخش‌های عمومی در این کشور تقریبا یک سال می باشد که هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند.

با وجود همه معضلات، نیروهای کمکی می‌کوشند که بار دیگر امکان دسترسی مردمان به آب نوشیدنی و بهداشت و معالجه را فراهم کنند. اما امدادرسانی بوسیله هواپیما به این کشور لازم می باشد.

انتهای‌پیام/م

-- نظرات شما مايه دلگرمى ماست --

نگارش : پريدخت ح.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز غمزه بر دل ريشم چه تير ها که گشادی ««« »»» ز غصه بر سر کويت چه بارها که کشيدمگرسنگی، وبا و معضلات بهداشتی؛ رهآورد نبرد کشور عربستان در کشور یمن


TT / 208 --- TP / 34%

گردآوری شده توسط : پريدخت ح.
تاریخ گردآوری : 2017-07-11
در دسته بندی : گرسنگی
برچسب ها : یُمن , عربستان

مطالب مرتبط