نشر گسترده احادیث اهل بیت(ع) از رسالت های طلاب است

نشر گسترده احادیث اهل بیت(ع) از رسالت های طلاب است

مدیر حوزه علمیه استان یزد با تاکید بر رابطه مستمر طلاب با مردمان نقل کرد: فراگیری و نشر احادیث از ضروریات امروز برای طلاب است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از یزد؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد شمس، مدیر حوزه علمیه استان یزد، امروز در جمع طلاب مدرسه جعفریه شهرستان تفت به اهمیت کار طلاب اشاره کردو نقل کرد: شما که اکنون به عنوان طلبه در حال تحصیل هستید باید خدارا شاکر باشید که این سعادت را نصیب شما کرده تا در راهی که از پاداش بسیار برخوردار است قدم بردارید.

مدیر حوزه علمیه یزد ادامه داد: شما باید احادیث اهل بیت علیهم السلام را یاد گرفته و به دیگران یاد بگیرید به این منظور که با اظهار احادیث اهل بیت برای مردمان ، دلهای آنها را زنده کنید، هماهنگونه که امام باقر(ع)می فرماید: «إنَّ حَدِیثَنا یُحْیِی القُلُوبَ»؛ به راستی که حدیث ما دلها را زنده می کند.

وی اضافه کرد: این که در روایات به قلب اشاره می شود ، منظور قلب صنوبری انسان نیست که در جسم انسان وجود دارد بلکه قلب روحی انسان است.هرچند شباهتی نگاه کن این دو مثل زنده نگه داشتن انسان به وسیله قلب صنوبری و زنده نگه داشتن روح انسان بوسیله قلب باطنی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین شمس به یکی از احادیث حضرت محمد(ص) درخصوص اظهار احادیث اهل بیت اشاره کرد و نقل کرد: حضرت محمد(ص)می فرماید: با یکدیگر همنشین باشید و حرف زنید و در این جمع حدیث و گفتار ما را اظهار کنید زیرا گفتار ما شفاف کننده قلب است و قلب را زنده می کند.

وی ادامه داد: انسان در همه حال باید از قلب خود مواظبت کند ، همان طور که حضرت محمد(ص)در حدیثی می فرماید:«خَیْرُ القُلوبِ اَوعاها لِلخَیْرِ وَ شَرُّ القُلوبِ اَوعاها لِلشَّرِّ، فَاَعلَى القَلبِ الَّذى یَعِى الخَیْرَ مَمْلُوٌّ مِنَ الْخَیْرِ اِن نَطَقَ نَطَقَ مَأجورا و اِنْ اَنْصَتَ اَنْصَتَ مَأجورا؛ خوب ترین قلب‏ها، قلبى است که ظرفیت بیشترى براى خوبى دارد و بدترین قلب‏ها، قلبى است که ظرفیت بیشترى براى بدى دارد، پس عالى‏ترین قلب، قلبى است که خوبى را در خود دارد و لبریز از خوبى است. اگه سخن نقل بکنید، سخنش در خور پاداش است و اگه سکوت کند، سکوتش درخور پاداش است». قلب انسان وقتی که گناهی به انجام رساند و این کار تکرار گردد زنگ می زند همانطور که شمشیر زنگ می زند و آن برندگی و درخشندگی خود را از دست می دهد قلب انسان نیز چنین است.

این استاد حوزه در پایان خاطر نشان کرد: انسان از این ظرفیت خدایی شدن برخوردار است و قادر هست با عبودیت و ایمان و تقوا به آن دست کشف کند و خدایی شده و مظهر ربوبیت خداوندی شود. منتها به شرطی که در خانه قلب خویش کسی جز خداوند را راه ندهد؛ چنانکه امام صادق علیه السلام می فرماید: «القلب حرم الله فلا تسکن فی حرم الله غیرالله؛ قلب، حرم خداست و در حرم خدا غیر او را نگنجان».

انتهای پیام/313/23

--- ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد ---

نگارش از : ماندانا ت.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن چشم جادوانه عابدفريب بين ««« »»» کش کاروان سحر ز دنباله می‌رودنشر گسترده احادیث اهل بیت(ع) از رسالت های طلاب است


TT / 47 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : ماندانا ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : طلاب
برچسب ها : احادیث , رسالت

مطالب مرتبط