گفتند ۲۰ میلیون می دهیم عکس «آقا» نباشد!

گفتند ۲۰ میلیون می دهیم عکس «آقا» نباشد!

خبرگزاری فارس: نقل کردند ۲۰ میلیون می‌دهیم تصویر و عکس «آقا» نباشد!

فعال دنیا اسلام گفت: وقتی در قم حاضر بودم که از طرف عوامل تشیع انگلیسی به ما نقل کردند مبلغ ۲۰ میلیون کمک می‌کنیم به شرطی که تصاویر رهبری در هیئت نباشد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، حجت الاسلام حمیدرضا غریب رضا، کارشناس و فعال دنیا اسلام با حضور در مهمانی عزاداری شب هفدهم محرم در حسینیه هنر طی سخنانی عنوان کرد: از امام رضا علیه السلام حدیثی گفته شده است که می توان آن را نقشه راه برای برنامه ریزی های فرهنگی، جنبش های عدالتخواهی و تغییر خواهانه در جامعه آگاهی داشت.

وی در همین راستا اضافه کرد: امام رضا علیه السلام می گویند «خدا رحمت کند بنده ای را که امر ما را احیا می کند» و چگونگی این امر را هم در فراگیری علوم اهل بیت(ع) و تعلیم مردمان بیان می کنند.

غریب رضا ادامه داد: از امام حسین(ع) هم حدیثی گفته شده که می فرمایند اگه مردمان خوشگلی ها و نیکویی هایی سخنان ما را آگاهی بدارند، پیرو ما اهل بیت(ع) می شوند.

این کارشناس دنیا اسلام بیان کرد: با توجه به این احادیث مشخص می شود که پیروی از محاسن اهل بیت(ع) و گفتار آنان قادر هست تغییر آفرین باشد و با توجه به قرآن مجید و روایات، مشخص می شود که ما و همین طور جامعه انسانی نیاز به احیا شدن دوباره دارند.

وی بیان داشت: جوامع و تمدن های انسانی دچار غفلت و به نوعی مریضی می شوند و به همین علت، انبیاء الهی آمدند تا آنها را از این حالت به سوی بیداری و حیات راهنمایی کنند چرا که جوامع دچار مرگ می شوند و روح ها و هویت ها نابود میشوند به طوری که زندگی انسانی تبدیل به زندگی جانداری می شود.

این فعال دنیا اسلام در ادامه خاطرنشان کرد: ما نیاز به احیاگری داریم که نگاه تمدنی به سیره اهل بیت(ع) داشته باشد و به همین ترتیب هیئات نیز باید به اوج برسند. به طور مثال، پیش از انقلاب اسلامی نیز مردمان زیارت عاشورا می خواندند ولی در جریان انقلاب فراتر از این رفت و «یا مرگ یا خمینی» شعار مردمان شد که نشان از بلوغ دینی و نگاه تغییر خواهانه نسبت به اهل بیت است.

غریب رضا با اشاره به حالت هیئات عزاداری گفت: امروز، برخی هیئات که به تعبیر رهبری، از تشیع انگلیسی پیروی می کنند و به صورت عمدی سعی در ترویج خرافات می کنند به نحوی که حتی سیدحسن نصرالله نسبت به این مسئله واکنش نمایان میکند.

وی در همین باره تصریح کرد: وقتی در قم حاضر بودم که از طرف عوامل تشیع انگلیسی به ما نقل کردند مبلغ ۲۰ میلیون یاری میرسانیم به شرطی تصاویر رهبری در هیئت نباشد.

این کارشناس دنیا اسلام تاکید کرد: از طرف دیگر هیئات عزاداری انقلابی را هم داریم که بحث های خوبی در آنها شکل می گیرد و از نظر سیاسی هم بصیرت دارند ولی تنها این مسائل کافی نیست بلکه این هیئات بتوانند در راستای تحقق تمدن جهانی اسلام که مراحل آن را به وحشت افتیم کرده اند، عمل کنند.

وی توضیح داد: رهبری انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن جهانی اسلام را به عنوان افق و چشم انداز حرکت انقلاب به وحشت افتیم کرده اند و در این راستا، سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی و … درون این ساختار قرار می گیرند و با یکدیگر پیوستگی دارند به نحوی که باید گفت به عنوان مثال، بدون وجود دولت اسلامی، اقتصاد مقاومتی شکل نمی گیرد که با چنین نگاهی، هیئات ما متفاوت می شود.

غریب رضا در بخشی از سخنانش با بیان این که در انقلاب اسلامی و پاسداری مقدس به واسطه عزاداری ها و هیئات پیروز شدیم بیان داشت: غیرمسلمانان از جمله مسیحیان نیز در تاسوعا و عاشورا به امام حسین علیه السلام عرض ارادت می کنند به نحوی که در کشور عراق، دسته های مسیحی در حرم امام حاضر می شوند، همچنین افرادی همچون آنتوان بارا با تاثیرگیری از عاشورا درباره امام کتاب نگاشته اند.

این فعال دنیا اسلام خاطرنشان کرد: نگاه هیئات عزاداری باید نگاهی جنبش آفرین و تغییر خواهانه در جامعه باشد و از طرف دیگر، نگاه اسلام به نخبگان جامعه نیز در همین راستاست که وظیفه دارند مردمان را به حرکت دربیاورند.

وی در همین باره ادامه داد: آیت الله جوادی آملی، امام خمینی(ره) را فردی میشناسانند که به نشستن و صحبت کردن اکتفا نکرد و قیام کرد که در اثر آن حتی تبعید هم شد ولی مردمان به این قیام اقتدا کردند به این معنا که عمل امام خمینی(ره) مردمان را به حرکت واداشت.

غریب رضا با اشاره به شهادت یکی از رزمندگان مدافع حرم گفت: شهدای مدافع حرم عمل می کنند ولی من و امثال من نشسته ایم و صحبت میکنیم که عمل پاسداران حرم به اندازه صد سخنرانی مؤثر است.

این کارشناس دنیا اسلام در ادامه سخنانش بیان داشت: به اندازه ای که هیئات مذهبی بتواند مصلح اجتماعی به معنای قرآنی خروجی داشته باشند به هیئت مقبول در نزد اهل بیت نزدیک تر هستند.

وی تصریح کرد: تنها عشق به اهل بیت کافی نیست، هیئات باید بتوانند ترجمان اجتماعی داشته باشند و مصلح اجتماعی در معنای اعتراض و ایستادگی روشنگرانه در برابر مفاسد و تحقق قرار می داری عدالت در جامعه تربیت کنند.

غریب رضا تاکید کرد: هیئات مذهبی هر قدر بتوانند مصلح اجتماعی تربیت کنند مشروعیت دارند در غیر این صورت اگه نامشروع هم نباشند، نکته رضایت اهل بیت(ع) نیستند.

این فعال دنیا اسلام بیان کرد: قیام امام خمینی(ره)، راه ما در جهت رسیدن به تمدن مهدوی به عنوان مقصد است و انقلاب اسلامی نیز یک منزل تمهیدی در این مسیر است.

وی ادامه داد: در جهت تحقق این اهداف، هیئات باید تغییر خواه باشند و همانند انقلاب اسلامی که با فرهنگ عاشورایی به پیروزی رسید، آنها هم بتوانند به محتوای تمدن اسلامی برسند.

غریب رضا با بیان این که در همه جوامع و مراتب، فساد وجود دارد، عنوان کرد: اگه فرهنگ عاشورایی در جامعه اسلامی حاکم شود و بتوانیم مصلحانه عمل کنیم، باب بسیاری از مفاسد سیاسی، اجتماعی و… نیز گشوده نمیشود.

این کارشناس دنیا اسلام با نقد از برخی تحلیل ها درباره عاشورا بیان داشت: همه به مکالمه اعتقاد دارند ولی برخی تلاش می کنند به طور مثال مذاکره با امریکا به عنوان ابلیس برزگ را بدون توجه به مبانی دین، درس کربلا شناسانند، در حالی که امام حسین علیه السلام، ابتدا حجت را بر یزیدیان به پایان رساند و وقتی لجاجت آنها را نگاه کرد، در برابرشان ایستادگی کرد، بنابرین نباید مذاکره ای را که رنگ و بوی عاشورایی ندارد، به امام نسبت دارد و عاشورا را تحریف کرد.

وی در ادامه سخنانش با بیان این که نباید عاشورا را سپر کارهای خود کنیم، تاکید کرد: ما در همه مراحل و مراتب به فرهنگ عاشورایی نیاز داریم به خصوص در ماه محرم که هم باید از ذکر و تذکر صحبت بکنیم و هم درباره ابعاد عاشورا تفکر کنیم.

بر اساس این گزارش، مهمانی عزاداری دهه دوم محرم در حسینیه هنر واقع در میدان انقلاب، خیابان 16 آذر از 14 مهر آغاز شده است و پس از نماز مغرب و عشاء به مدت 10 شب به انجام رسانده میشود.

**لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد**

نگارش: سياوش م.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در مکتب حقايق پيش اديب عشق
««« »»»
هان ای پسر بکوش که روزی پدر شوی

گفتند ۲۰ میلیون می دهیم عکس «آقا» نباشد!

TT / 138 — TP / 12%

نظر دهید