گودرزی خسته بود و باید روی نیمکت می نشست!

گودرزی خسته بود و باید روی نیمکت می نشست!

مدیریت ورزش - تحول در وزارت ورزش کابینه روحانی بهانه‌ای شده تا خانه نشسته‌های ورزش با چوب و چماق به جان محمود گودرزی بیفتند.

فرهاد عشوندی: محمود گودرزی رفت. شاید چنانچه قرار بود دولت این قدر مدارا نداشته باشد، پس از بازی کشورمان و آرژانتین، روزی که رئیس جمهور خیلی صریح خواسته هایش در ورزش قهرمانی را تشریح کرد و مانیفستی صادر کرد که کاملا در تعارض با منویات ذهنی محمود گودرزی بود، او خودش باید می رفت و به دانشگاه برمی گشت. با این وجود روحانی و کابینه اش به درستی کشورگردانی را به مانند یک دوی امدادی آگاهی میداشتند. این که هر عضو از کابینه تا توان دارد و تا مکانی که می تواند ، مسیر را میگذراند و سپس مکانش را به نفر بعدی می دهد. حذف یکی دلیل بر انکار توانمندی هایش نیست و طرد نمی شود.

دولت جراحی نکرده و غده بدخیمی را از درونش خارج نکرده، موج تغییرات را ترمیم نام نهاده. گودرزی شاید انتخاب نخست دولت برای وزارت ورزش نبود و پس از 3 بار رای نیاوردن گزینه هایش، اتفاقا از دل جهان آکادمیک ورزش، از قطب علمی کشور به هیات دولت شناسانده شد. با این وجود حالا نگاه کابینه به او، یک مدیر ناکام نیست که چنین نگاهی به جناب آقای علی جنتی هم وجود ندارد. فقط می گویند آنها ماموریت شان به پایان رسیده است.

دولت در زمان انتخاب گودرزی پس از پروژه های ناکامش در گرفتن رای اعتماد،درخواست نهایت علمگرایی در ورزش نمایان کند. همانگونه که روحانی قول داده بود، برای ورزش یکی از خانواده ورزش را برگزید. رئیس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران، یعنی علمی ترین کرسی ممکن در ورزش به کابینه آمد.

گودرزی اما شاید مهر تائیدی بود بر یک حقیقت نانوشته. تفاوت میان کرسی مدیریتی با کرسی علمی. آقای دکتر روابطش را بر پایه معلم و شاگردی بنا کرده بود. ارتباط عمودی بالا به پایین. او البته روی کاغذ خیلی از تئوری هایش درست بودند و منطق درستی داشتند اما در عمل آنی نبودند که افکار عمومی از ورزش می خواهند. بی شک مبارزه با ریخت و پاش در فوتبال یک درخواست عمومی است و تک به تک هواداران استقلال و پرسپولیس دنبالش هستند و شاکی از دو ریز این همه پول در فوتبال، اما زمانی فصل نقل و انتقالات می شود، همان ها چنانچه آگاهی بدارند تیم شان به خاطر اصرار وزیر برای پیش گیری از ریخت و پاش قادر نیست چندین ستاره اسمی بگیرد، این قدر برآشفته می شوند که تا اینستاگرام وزیر می روند و هرچه دل تنگ شان می خواهد، مینگارند.

درست عین همین مسئله را گودرزی در برخورد با کی روش و تیم ملی داشت. او شاید همان باوری را داشت که خیلی از ما داریم. توجه کرد حدود 30 میلیارد تومان برای 4 سال به مربی بزرگی مثل کی روش در فوتبالی که هشتش گروی نهش مانده، قادر نیست منطقی باشد. فرق اما این بود که او می درخواست فوتبالی را که همه مکانش نابود است با حذف کی روش تهیه کند اما هم رئیس جمهور و هم خیلی از عقلای فوتبال و ورزش کشور سعی کردند وزیر را به این باور منتقل بکنند باید تعامل داشت، بخشی را که خوب فعالیت میکند و مردمان دوستش دارند نیازی نیست ویرانه کرد تا شاید باقی بخش ها، ضعف های شان به نظر نرسد.

گودرزی در این سه سال قادر نبود در به وحشت افتیم چهره ای مثبت از خود کامیاب باشد. مدام در برخورد با ستاره ها، تنش بوجود آورد و این التهاب زایی هایش را تا مکانی پیش برد که مجبور شد حتی علیه بدنه دولت موضع بگیرد. او اما خیلی ضعیف تر از هم سلفان پیش از خود بود؟

آیا ورزش را تبدیل به ویرانه کرده بود؟ نه نگاه دولت و نه آمار موجود در ورزش، چنین برآیندی را به دوره کاری اش نمایان نمیکند. او همین حالا می تواند تا ابد ببالد که قادر بوده معضل به فروش رسان استقلال و پرسپولیس به «غیر» را برای همیشه حل کند. می تواند سینه سپر کند و نقل بکنید با تلاش های گروه حقوقی وزارتخانه اش، عده ای که می خواستند ورزشگاه ملی آزادی را به نام خود کنند، نقش جهان را تصاحب کنند، ورزشگاه وقفی تختی را بالا بکشند، پیست های اسکی ملی را تصاحب کنند، در دادگاه محکوم کرده و حق یک ملت را به آنها برگردانده است. می تواند نقل بکنید پس از زمان اصلاحات، تنها دولتی بوده که آزادی را دوباره باز سازی کرده است. نقش جهان را که اصفهانی ها باور داشتند تا ابد تهیه نمیشود به بهره برداری منتقل کرده و یادگار را هم بعد 20 سال ترمیم اساسی کرده است.

او اما در شراطی از دولت رفت که برای تلاش بی پایانش در خشن نمایان کردن زمان کاری اش،صف تشکرهای عظیم در پای صفحات محیط جایزی رئیس جمهور بوجود آمده است. دولت بی شک نکات مثبت زمان کاری گودرزی را در ذهن دارد اما به درستی به این حقیقت رسیده است، زمان نشستن دکتر روی نیمکت و مدد گرفتن از نیرویی جدید نفس تر است.

البته این تحول فرصتی شده برای عده ای خانه نشین در ورزش تا با بیل به جان وزیر مستعفی بیفتند. وزیری که حالا درباره اش می گویند ورزش را ویرانه کرده اما از نظر دولت بی شک او متهم به تخریب ورزش نیست، تنها ماموریتش به پایان رسیده و آنهایی که حالا کلنگ در دست دارند، البته بسیاری شان همان هایی هستند که در ادامه مسیر هم راهی برای بازگشت دوباره به ورزش ندارند که تاریخ مصرف شان سال هاست سر آمده و گلستانی که پیشتر برای ورزش کشورمان ساخته بودند، همه یادشان هست.
41 41

**************

تهیه شده توسط : آبگينه ث.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چه قيامت است جانا که به عاشقان نمودی ««« »»» دل و جان فدای رويت بنما عذار ما راگودرزی خسته بود و باید روی نیمکت می نشست!


TT / 109 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : آبگينه ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نیمکت
برچسب ها : گودرزی

مطالب مرتبط