لپ تاپ های گوناگون اپل چه تفاوتی با هم دارند؟ (9 عکس)

لپ تاپ های مختلف اپل چه فرقی با هم دارند؟

عکس شماره 1 ⇩

آیا واقعا آگاهی میدارید هر کدام از لپ تاپ های اپل برای چه کاری مناسب است؟ به نگاه تان فرق لپ تاپ های اپل در چه چیزی است؟ اگه قصد تهیه کرد این برند را دارید؛ این مطلب قادر هست راهنمای خوبی برای شما باشد.

کلیک- لپ تاپ های اپل در سه گروه کلی تقسیم بندی شده اند. مک بوک (Macbook) و مک بوک پرو (Pro Macbook) و مک بوک ایر(Air Macbook).

هر کدام از این ۳ گروه نیز دارای مدل های گوناگونی هستند. یعنی در واقع کانفیگ سفت افزاری فرق می داری دارند. برای نمونه در گروه مک بوک پرو، کانفیگ دیگری با حافظه SSD به مقدار ۵۱۲ حضور دارد. فرق لپ تاپ های اپل در این است که مک بوک برای توانایی حمل بسیار بالا دیزاین شده، مک بوک ایر برای توانایی حمل خوب و عمر باتری بیشتر و مک بوک پرو نیز  برای نمایشگر بهتر و عملکرد قوی که در ادامه بیشتر در این نکته توضیح می دهیم.

خوب ترین لپ تاپ اپل از نظر توانایی حمل

خوب ترین لپ تاپ اپل از نظر وزن و اندازه، مدل مک بوک ۱۲ اینچی ۲۰۱۶ است. آلترابوک مک بوک به قدری نازک و جمع و جور دیزاین شده است که اگه درش بسته باشد، امکان می دارد با آیپد غلط گرفته شود.

وزن مک بوک ۱۲ اپل حدود ۹۲۰ گرم است.  یعنی حتی وزرنش در ضخیم ترین قسمت نیز به یک کیلوگرم نمی رسد !

سبک ترین لپ تاپ اپل پس از این مک بوک، مدل مک بوک ایر است که یک کیلو و ۸۰ گرم وزن دارد. پس اگه درپی یک لپ تاپ فوق سبک و نازک هستید و می خواهید هر جا که می روید لپ تاپ تان را با خود ببرید، خوب ترین گزینه بین لپ تاپ های اپل، مک بوک ۱۲ اینچی است.

عکس شماره 2 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت لپ تاپ های اپل از نظر عمر باتری

عمر باتری لپ تاپ یکی از اصلی ترین مسائلی است که موقع تهیه کرد لپ تاپ باید به آن دقت داشت. مک بوک ایر اینچی، خوب ترین آلترابوک از نظر عمر باتری در لپ تاپ های اپل است. مک بوک ایر وای فای، حدود ۱۴ ساعت قادر هست روشن بماند. پس از آن، مک بوک پرو ۱۳ اینچی در وضعیت وبگردی با وای فای قادر هست ۱۲ ساعت روشن باشد و پس از آن، مک بوک ۱۲ اینچی با همین شرایط قادر هست تا ۹ ساعت و سی شش دقیقه روشن بماند. مک بوک پرو ۱۵ اینچی هم با همین شرایط  تا ۹ ساعت دوام می آورد.

عکس شماره 3 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

باتری مک بوک ۴۴٫۱ وات، باتری مک بوک پرو ۱۳ اینچی ۹٫۷۴ وات ساعت، مک بوک پرو ساعت، مک بوک ایر ۱۱ اینچ ۳۸ وات ساعت، مک بوک ۱۳ اینچی هم ۵۴ وات ساعت است. هر چه این عدد بزرگ تر باشد، باتری قوی تر است. اما این بحث به این معنی نیست که عمر باتری نیز بیشتر است.

عمر باتری به مسائل زیادی بستگی دارد. مانند شمار پیکسل ها یا تراکم پیکسلی، شدت نور صفحه، قدرت وای فای، صفحاتی که در فضای مجازی گشوده میشود و …

عکس شماره 4 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

پس اگه عمر باتری برایتان اهمیتی می دارد مک بوک ایر ۱۳ اینچی را در الویت بگذارید.

خوب ترین لپ تاپ اپل از نظر نمایشگر

لپ تاپ های اپل پیوسته از نظر کیفیت نمایشگر شناخته شده بوده اند. اصطلاحی که خود اپل مطرح کرد رتینا بود. رتینا Retina به انگلیسی به معنی شبکیه چشم  است. رتینا چیز باورنکردنی و غریبی نیست و فقط چون یه اسم خاص است، احتمالا در نگاه اول به چشم بخورد که چیز خوفانگیزی است. خیلی از لپ تاپ ها احتمالا رزولوشن بیشتری نسبت به لپ تاپ های اپل داشته باشند اما چون اسم ویژه ای ندارند، نگاه نشوند.

وقتی گفتمان از رزولوشن می شود یعنی چه شمار پیکسل در طول و عرض نمایشگر قرار گرفته اند؟ هر چه شمار این پیکسل ها بیشتر باشد، تصویر مرغوبتر به تصویر کشیده میشود. در حال حاضر درمیان لپ تاپ های اپل، مک بوک پرو ۱۵ اینچی رزولوشن ۲۸۸۰ در ۱۸۰۰ پیکسل دارد. در رتبه دوم مک بوک پرو ۱۳ اینچی است که دارای رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ است. پس از این دو مدل مک بوک ۱۲ اینچی در رتبه بعدی قرار می گیرد که رزولوشن آن ۲۳۰۴ در ۱۴۴۰ پیکسل است.

احتمالا اندیشید قطعا کیفیت تصویر مک بوک پرو ۱۵ اینچی که رزولوشن بیشتری داشت از همه بهتر باشد. اما باید آگاهی بدارید که اینطور نیست. مک بوک اینچی کیفیت تصویر و رنگ بهتری دارد و رنگ ها را دقیق تر نمایان میکند البته این تفاوت خیلی محسوس نیست.

عکس شماره 5 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

بنابراین اگه دقت رنگ و کیفیت تصویر برایتان اهمیتی می دارد سه تا گزینه جلو رو دارید: مک بوک ۱۲ اینچی ۲۰۱۶،  مک پرو ۱۳ اینچی و ۱۵ اینچی.

تفاوت لپ تاپ های اپل از نظر پورت و اتصالات

اگه در جستجوی لپ تاپی هستید که انواع مختلف پورت های سرشناس را داشته باشد، بدون شک، مک بوک را باید از یاد برید چون مک بوک ۱۲ فقط دو تا پورت دارد.  یک پورت صدا که جک ۵٫۳ میلی متری هدفون است و دیگری هم پورت USB C-Type.

البته این پورت USBC-Type تقریبا یک پورت همه کاره است و قادر هست جابجایی کلیپ، جابجایی برق و جابجایی دیتا را به انجام برساند. برای استفاده از پورت USB متداولی باید از یک تبدیل به US متداولی بهره گیرید.

اما مک بوک ایر و مک بوک پرو پورت های بیشتری دارند. بین مک بوک ایر و پرو، مک بوک پرو پورت های بیشتری دارد.

عکس شماره 6 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

عکس شماره 7 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

پورت های مک بوک ایر: دو پورت ۰٫۳ USB ، پورت هدفون، پورت کارتخوان (کارت حافظه SD) و یک پورت تاندربولت. پورت شارژ مگ سیف نیز دارد (پورت اتصال شارژر به مک بوک ایر ).

البته مدل ۱۱ اینچی کارتخوان ندارد اما بقیه پورت ها را داراست.

مک بوک پرو دو پورت تاندربولت دارد و دو پورت ۰٫۳  . USB . پورت HDMI و پورت کارتخوان ( کارت حافظه SD) پورت شارژ مگ سیف نیز دارد.

پس اگه لپ تاپی می خواهید که همه نوع پورتی داشته باشد؛ مک بوک پرو ۱۳ یا ۱۵ گزینه عالی ای برای شماست. علت این که مک بوک پرو شمار بیشتری پورت دارد این است که اولا این لپ تاپ برای کارهای حرفه ای دیزاین شده و دوم این که ضخامت بیشتری دارد.

تفاوت لپ تاپ های اپل از نظر عملکرد

وقتی که گفتمان از عملکرد دستگاه کامپیوتری می شود، هر کامپیوتری که توجه کننده، گرافیک و رم قوی تری داشته باشد قطعا بهتر است. در حال حاضر قوی ترین توجه کننده اینتل، سی پی یو i7 Core است. تنها لپ تاپی که گرافیک مجزا دارد همین مدل مک بوک پرو ۱۵ اینچی است.

عکس شماره 8 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت لپ تاپ های اپل از نظر گرافیک

همانطور که آگاهی میدارید، توجه کننده ها همراه با یک توجه کننده گرافیکی مجتمع ارائه می شوند. یعنی درون قالب توجه کننده اصلی یا CPU، یک توجه کننده گرافیکی هم گذاشته اند که همان گرافیک آنبورد است. تمام لپ تاپ های اپل از گرافیک مجتمع بهره میگیرند که قابل مقایسه با گرافیک مجزا نیست. گرافیک مجزا همان کارت گرافیک یا توجه کننده گرافیکی اصلی است (مانند انویدیا). غیر از مک بوک پرو ۱۵ اینچی که گرافیک اصلی AMD M370X Radeon بقیه لپ تاپ ها بدون استثنا از گرافیک مجتمع بهره میگیرند. در گرافیک های مجتمع، آن لپ تاپی که عدد  را نمایان میکند بهتر است. مثلا مک بوک پرو ۱۳ اینچی، گرافیک مجتمع ۶۱۰۰  دارد اما مک بوک دارای گرافیک ۶۰۰۰ intel HD است. پس گرافیک مک بوک پرو۱۱ اینچی بهتراست. مک بوک نیز گرافیک ۵۳۰۰ intel HD دارد و از همه ضعیف تر است.

پس اگه فعالیت های گرافیکی شبیه به ادیت فیلم و عکس و موزیک به انجام میرسانید بهتر است مک بوک پرو ۱۵ اینچی را برگزید.

عکس شماره 9 ⇩
عکس لپ تاپ های مختلف اپل چه تفاوتی با هم دارند؟

به طور برگزیده :

– مک بوک برای دختر زنها و افرادی که وزن و ابعاد برایشان اهمیت دارد، عالیتر است.

–  مک بوک ایر ۱۱ اینچ برای دانشجویان مناسب است. مک بوک ایر ۱۳ اینچ عمر باتری خوبی دارد ( مناسب برای افرادی که زیاد وب گردی می کنند).

– مک بوک پرو ۱۳ اینچی نیز گزینه خوبی برای افرادی است که می خواهند با پول کم، لپ تاپ تواناای داشته باشند.

–  مک بوک پرو ۱۵ اینچی نیز برای بازی، ویرایش فیلم و عکس و موزیک مناسب است.

__________________________________

تهیه و تدوین: تورج ب.

کامپیوتر در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ ببر تو گوی فصاحت که مدعی ««« »»» هيچش هنر نبود و خبر نيز هم نداشتلپ تاپ های گوناگون اپل چه تفاوتی با هم دارند؟ (9 عکس)


TT / 205 --- TP / 15%گردآوری شده توسط : تورج ب.
تاریخ گردآوری : 2016-10-31
در دسته بندی : کامپیوتر
برچسب ها : فرقی
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :