نصب 16کیلومتر دیوار صوتی در بزرگراه های پایتخت

نصب 16کیلومتر دیوار صوتی در بزرگراه های پایتخت

دیوارهای جاذب صوت در سال‌های اخیر، 16کیلومتر از بزرگراه‌های پایتخت را پوشش داده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،  این دیوارهای جاذب صوت برای نقاطی از بزرگراه های شهری کاربرد دارند که منازل مسکونی در مجاورت بزرگراه ها قرار گرفته اند و در مواجهه با تراز صوتی بالاتر از حد استاندارد قرار دارند.

بر اساس این گزارش، یکی از شناخته‌شده‌ترین راهکارها برای مهار ناپاکی صوتی در مسیرهای شهری، نصب دیوارهای صوتی عالی در مجاورت مکان‌هایی با کاربری‌های حساس به صدا مانند مراکز تعلیمی، درمانی، مسکونی و اداری است که البته امکان‌سنجی برای نصب دیوار صوتی و انتخاب جنس، شکل، ارتفاع، ضخامت و طول آن بحث بسیار گسترده‌ای است که باید نکته توجه قرار بگیرد .

 هم اکنون دیوارهای صوتی در بزرگراه های کردستان، حکیم، شهید صیاد شیرازی، آزادگان، شهید خرازی، شیخ فضل الله نوری، یادگار امام و بزرگراه طبقاتی صدر نصب شده اند و آخرین نمونه از آنها در طبقه همسطح بزرگراه صدر محدوده خیابان دیباجی درحال نصب است.

بنصب دیوار صوتی در بزرگراه ها چنانچه چه راه حلی عالی و بسیار کارآمد است و تراز صوت را نگاه کن 10 تا 20دسیبل کم میکند، اما به خاطر مخارج بسیار زیاد آن (مخارج حدودی تهیه و نصب هر متر مربع دیوارهای صوتی یک میلیارد ریال است) و محدودیت ارتفاع باید دیگر روش‌های کنترلی  مانند بهره گیری از پنجره های دوجداره و آسفالت متخلل را نیز مدنظر گذاشت.

این مسئله را نباید از یاد برد که جلو گیری خوب تر از درمان است. اگرچه تا به امروز در کشور مفهومی به نام حریم صوتی بزرگرا ه‌ها مطرح نبوده است اما بسیاری از کشورهای توسعه یافته با وضع قوانینی در این ارتباط قادر بوده اند تراز صوت را به شکل قابل ملاحظه ای برای ساکنین مجاور بزرگراه ها کم کنند.

انتخاب کردن این فاصله نگاه کن منازل مسکونی و بزرگراه و بهره گیری از پوشش گیاهی پرپشت در این فاصله علاوه بر بهبود خوشگلی منظر، بهره گیری از راه کارهای کاهشی را به حداقل می رساند.

*****************************************

گردآوری از: فرزاد خ.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اگر چه زنده رود آب حيات است ««« »»» ولی شيراز ما از اصفهان بهنصب 16کیلومتر دیوار صوتی در بزرگراه های پایتخت


TT / 46 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : فرزاد خ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بزرگراه
برچسب ها : کیلومتر , صوتی , دیوار , پایتخت

مطالب مرتبط