2.5هکتار از درختزار های هیرکانی خراسان شمالی در آتش سوخت

2.5هکتار از جنگل های هیرکانی خراسان شمالی در آتش سوخت

بجنورد- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مانه وسملقان خراسان شمالی گفت: 2.5 هکتار از جنگل های هیرکانی در ضلع شمالی قله \'تیغ بل\' این شهرستان ظهر سه شنبه در آتش سوخت.

مهدی علی آبادی روز چهارشنبه در مکالمه با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این آتش سوزی که ظهر دیروز آغاز شده بود با اعزام نیروهای این اداره و همچنین همکاری اهالی روستای درکش این شهرستان و پیش از سرایت به جنگل های انبوه در عصر همان روز کنترل شد.
وی گفت: عامل عمده این آتش سوزی، انسانی بوده که هم اکنون این موضوع در دست بررسی بیشتر است.
وی اضافه کرد: اهالی روستای درکش و همچنین روستاهای مجاور تلاش گسترده در حفظ و احیای جنگل های با ارزش هیرکانی دارند.
خراسان شمالی در شمال شرق کشور بیش از 434 هزار هکتار جنگل دارد که این جنگل ها در 2 ناحیه رویشی کشورمان- تورانی و هیرکانی یا خزری واقع شده است.
جنگل های کشورمان تورانی خراسان شمالی مساحتی بیش از 409 هزار هکتار و جنگل های خزری مساحتی بیش از 25 هزار هکتار از مناطق استان را در بر می گیرد.
جنگل های هیرکانی استان هم در مناطق جوزک، درکش و هاور قرار گرفته اند که در واقع منطقه حدفاصل دو ناحیه رویشی خزری و کشورمان تورانی است که به آن مناطق \'اکتون\' یا حدفاصل می گویند.
گونه های عمده جنگل های هیرکانی استان شامل گونه هایی همچون بلوط، زبان گنجشک، افرا شیردار، کچف، داغ داغان، مشکی تلو، زرشک و چنار است، این جنگل ها به خاطر این که در ناحیه نیمه مرطوب واقع شده اند به لحاظ اکولوژیکی از اهمیت بسیار زیادی در زمینه مطالعاتی و تحقیقاتی برخوردارند.
برای حفظ جنگل های هیرکانی استان، قرق میان مدت عرصه ای بیش از چهار هزار هکتار در منطقه درکش و جوزک صورت گرفته است.
شهرستان 110هزار نفری مانه وسملقان در 45کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است.
7183/6042 خبرنگار: مرضیه اردکام ** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی


*****************************

گردآوری از: فرشته ق.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زهد من با تو چه سنجد که به يغمای دلم ««« »»» مست و آشفته به خلوتگه راز آمده‌ای2.5هکتار از درختزار های هیرکانی خراسان شمالی در آتش سوخت


TT / 19 --- TP / 6%

گردآوری شده توسط : فرشته ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : جنگل
برچسب ها : هیرکانی

مطالب مرتبط